Koalicja PSL-SIO w powiecie przypieczętowana

Paweł Krawulski, 06 listopad 2018, 13:09
Średnia: 0.0 (0 głosów)
- Podpisanie umowy koalicyjnej między PSL a SIO ucina wszelkie spekulacje - tak decyzję o podziale stanowisk skomentował jeszcze przed inauguracyjną sesją nowej Rady Powiatu Krotoszyńskiego starosta Stanisław Szczotka.
Koalicja PSL-SIO w powiecie przypieczętowana

Hieronim Marszałek nie zamierza być pokornym radnym

Koalicja PSL-SIO w powiecie przypieczętowana

Andrzej Skrzypczak (PiS) będzie szefem komisji rewizyjnej


Jak już informowaliśmy, w 19-osobowej radzie powiatu zasiądzie 6 przedstawicieli PSL, 5 SIO, 4  PiS, 3 OPS-u oraz jedna osoba z Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna. Taki układ sprawia, że stanowiska zachowają starosta Stanisław Szczotka (PSL) i jego zastępca Paweł Radojewski (SIO).

Brodziak odmówił
Prezydium PSL wyznaczyło swoich kandydatów do objęcia stanowisk. S. Szczotka chciał szerszej współpracy ponad podziałami, zatem zwrócił się do OPS. Zaproponował wracającemu do rady Zbigniewowi Brodziakowi (OPS) kierowanie marginalną komisją skarg, wniosków i petycji. Ten jednak odmówił, chcąc wyższej funkcji, tj. drugiego zastępcy przewodniczącego rady. - Otrzymałem wstępną zgodę, ale z zastrzeżeniem, że muszą to zaakceptować władze PSL - mówi.
Podczas obrad prezydium PSL, pomimo wstawiennictwa Juliana Joksia, wniosek Brodziaka przepadł. - Tym razem telefonicznie dowiedziałem się, że mogę kierować pracami komisji rewizyjnej. Grzecznie odmówiłem przypominając, że fotel ten zwyczajowo przynależy przedstawicielowi najliczniejszej partii opozycyjnej. W tym wypadku jest to PiS i nie ma potrzeby po raz drugi z rzędu zmieniać reguł gry, tak jak w 2014 r. w przypadku Dariusza Rozuma z PO - mówi Brodziak. Starosta zatem zaproponował stołek liderowi PiS Andrzejowiu Skrzypczakowi.

Rozum w koalicji
Wspomniane działania spowodowały zaniepokojenie innych członków PSL. - Odebrałem sporo telefonów od partyjnych kolegów, którzy  pytali czy buduję koalicję z OPS i PiS. Dlatego zdecydowałem się uciąć wszelkie spekulacje - relacjonuje Szczotka. Wkrótce okazało się, że przewodniczącym rady powiatu zostanie Juliusz Poczta (SIO), a jego zastępczynią będzie Irena Rękosiewicz (PSL).
Niespodzianką jest zaproponowanie stanowiska drugiego zastępcy Rozumowi. – Kandydatura uzyskała rekomendację prezydium PSL - informuje włodarz powiatu. Przy okazji dementuje pogłoski, jakoby zrobił to na wyraźną prośbę europosła Andrzeja Grzyba.