Krotoszyn. 4 osoby zachorowały na żółtaczkę pokarmową (AKTUALIZACJA)

Sebastian Pośpiech, 18 kwiecień 2017, 15:37
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W powiecie krotoszyńskim 4 osoby zakaziły się wirusowym zapalaniem wątroby typu A. Żółtaczka ta zwana jest chorobą brudnych rąk. Z Krotoszyna przeniosła się do Ostrowa Wlkp., gdzie doszło już do 12 przypadków.
Krotoszyn. 4 osoby zachorowały na żółtaczkę pokarmową (AKTUALIZACJA)

foto PIXABAY

Pierwsze zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała na początku lutego, kolejne w pierwszych dniach marca i kwietnia. Zachorowały 4 osoby dorosłe. Przebywają w poznańskim szpitalu na oddziale zakaźnym.
Po tym jak pierwszy przypadek zachorowania pojawił się w Krotoszynie, następny ujawniono w Ostrowie Wlkp. Od lutego odnotowano tam już 12 przypadków. Kilka osób pracowało w barach i restauracjach. Zajmowały się produkcją lub dystrybucją żywności, a ta choroba, tzw. choroba brudnych rąk, dalej przenoszona jest drogą pokarmową i może być przeniesiona na żywność.

– Do zakażenia może dojść drogą pokarmową. To najczęstsza droga zakażenia wirusem HAV – powiedziała Natalia Snadna, rfzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie. 

Żółtaczka typu A, zwana potocznie chorobą brudnych rąk, przenoszona jest drogą pokarmową. - Szczególnie poprzez takie produkty żywnościowe, jak na przykład owoce, warzywa czy owoce morza, produkty nie poddane obróbce termicznej - mówi N. Snadna. Już na 2 tygodnie przez wystąpieniem objawów wirusy znajdują się w kale. Ważne jest więc zachowywanie elementarnych zasad higieny, a szczególnie częste mycie rąk. Dlatego należy spożywać potrawy po obróbce termicznej (gotowane, pieczone).

- Do zakażenia może dojść również, przez kontakty seksualne, w tym przede wszystkim homoseksualne i przez stosunki oralno-analne. Przez krótki okres HAV wykrywany jest we krwi (potencjalne, ryzyko zakażenia drogą krwi) i w okresie wirusemi, również wirus
wykrywany jest w wymazach z jamy nosowo-gardłowej i w ślinie (droga kontaktowa)-stanowiąc istotne ryzyko zakażenia wśród narkomanów 
- informuje N. Snadna.
Pierwsze objawy choroby są podobne do grypy: złe samopoczucie, dreszcze, gorączka czy bóle głowy oraz problemy gastryczne i bóle brzuszne. Potem u chorych występuje także żółciejące białka oczu, mocz ma piwny kolor, podwyższone są również parametry wątrobowe.

Choroba uszkadza wątrobę. Ustępuje natomiast po maksymalnie 6 miesiącach. Chory powinien ograniczyć aktywność fizyczną, stosować odpowiednią dietę i nawodnienie. Hospitalizacja jest konieczna.
 

Artykuł wyświetlono 4967 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz