Rzecz Krotoszyńska nr 41 (1120) z 11 października 2016 r.

Krotoszyn. Uratowano młodą pustułkę. Ptak drapieżny, który spada na ofiarę jak grom z jasnego nieba

Sławek Pałasz, 11 październik 2016, 15:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
6 czerwca mieszkanka bloku z ul. Bolewskiego w Krotoszynie znalazła i zaopiekowała się miesięczną pustułką zwyczajną (Falco tinnunculus). Ten drapieżny ptak przekazany został za pośrednictwem dyżurnego komendy policji pracownikom Nadleśnictwa Krotoszyn.
Krotoszyn. Uratowano młodą pustułkę. Ptak drapieżny, który spada na ofiarę jak grom z jasnego nieba

Pustułki czują się bardzo dobrze w miastach

Krotoszyn. Uratowano młodą pustułkę. Ptak drapieżny, który spada na ofiarę jak grom z jasnego nieba

Młoda pustułka, którą uratowano w czerwcu

TEKST  W  RAMACH  DODATKU  "RZECZ  O  NASZYCH  LASACH" 

Po nakarmieniu ptaka odpowiednim dla niego pokarmem - mięsem drobiowym - pisklę trafiło niezwłocznie do Centrum Kwarantanny i Rehabilitacji Dzikich taków Ptasi Azyl przy nowym ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. - Wiemy, że po odkarmieniu pustułka ta została wypuszczona na wolność. Zapewne żyje więc gdzieś w okolicach Poznania – mówi Renata Wencławiak, specjalistka ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Krotoszyn. 
 
Efektowne polowania 
Pustułki należą do rodziny sokołowatych. Ich nazwa wzięła się od rosyjskiego słowa pustoj (głupi). Jak mówi R. Wencławiak, nadali ją sokolnicy, którzy bezskutecznie próbowali wytrenować ten gatunek do polowań. Pustułki żywią się głównie gryzoniami (myszami, szczurami, nornikami), a polują w bardzo charakterystyczny sposób. Zawisają  w powietrzu, intensywnie trzepoczą skrzydłami, a gdy wypatrzą zdobycz, lotem nurkującym rozpoczynają atak, spadając na zdobycz jak grom z jasnego nieba. Pustułka ma charakterystyczny stosunkowo długi ogon, najlepiej widoczny w locie. - To jest bardzo piękny i przyjemny dla oka, średniej wielkości drapieżnik, wydający charakterystyczne dość głośne szczególnie w okresie godowym dźwięki w rodzaju: „ki ki ki”. Jeśli usłyszymy taki donośny okrzyk, szczególnie kiedy mieszkamy w wysokich blokach, to znak, że nadchodzi wiosna i sezon lęgowy tego przesympatycznego ptaka – mówi pani Renata.
U dorosłych osobników nogi, obwódki oczu oraz woskówki na dziobie mają wyrazisty żółty kolor co pięknie kontrastuje z prawie czarnymi oczami. Grzbiet i skrzydła mają barwę rdzawo brązową z czarnymi, trójkątnymi plamami. U samców kuper i wierzchnia strona ogona i głowa są w odcieniu popielu z niebieskim poblaskiem.
 
W gazecie przeczytasz, gdzie dzisiaj najczęściej żyją pustułki i czy pomagają im budki lęgowe? 
Dowiesz się również w jaki sposób postępować, gdy znajdziemy małe, dzikie zwierzęta. A to przytrafić może się każdemu. 

 

 
Artykuł wyświetlono 1758 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz