Kubły na popiół i trawę. Odpady zmieszane wywiozą co 2 tygodnie

Sebastian Pośpiech, 06 listopad 2018, 11:40
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Od mieszkańców domów jednorodzinnych i kamienic, gdzie jest nie więcej niż 7 lokali, odpady zmieszane w kubłach będą odbierane co dwa tygodnie. Mieszkańcy krytykują ten pomysł. Eko Siódemka tłumaczy, że wprowadza zmianę po to, by nie podwyższać opłat.
Kubły na popiół i trawę. Odpady zmieszane wywiozą co 2 tygodnie

Kubły z domów jednorodzinnych będą opróżniane i wywożone co dwa tygodnie

Kubły na popiół i trawę. Odpady zmieszane wywiozą co 2 tygodnie

Odpady zielone (trwa liście itp.) będziemy od 2019 r. wrzucać nie do worków brązowych, lecz do kubłów


Od 1 stycznia 2019 r. Związek Międzygminny Eko Siódemka wprowadza zmiany w odbiorze i wywozie odpadów segregowanych. Będą dotyczyły gmin członkowskich, tj. Cieszkowa, Kobylina, Krotoszyna, Sulmierzyc i Zdun.

Na popiół i zielone
Po pierwsze, właściciele domów jednorodzinnych, którzy ogrzewają je kotłami węglowymi,  będą musieli wrzucać popiół i żużel do nowych pojemników. Te plastikowe kubły zostaną im dostarczone. Po drugie, nie będzie już brązowych worków na odpady zielone. Zastąpią je kubły o pojemności 240 litrów ze specjalnymi wywietrznikiami. – Oba rodzaje pojemników zostaną użyczone bezpłatnie. Dostarczymy po jednym kuble, a jeśli ktoś będzie potrzebował więcej, musi to załatwić we własnym zakresie – mówi Magdalena Minta z Eko Siódemki.

Do 7 lokali
W ostatnim czasie do właścicieli nieruchomości trafiły pisma o zmianach z prośbą o poinformowanie Eko Siódemki o zapotrzebowaniu na pojemniki na popiół i odpady komunalne ulegające biodegradacji, czyli trawę i liście. Właściciele mają na to czas do 30 listopada. – Zmiany dotyczą domów jednorodzinnych oraz budynków, gdzie jest do 7 lokali – wyjaśnia Magdalena Minta. – W pozostałych budynkach wielorodzinnych i blokach na osiedlach wywóz będzie odbywał się tak, jak obecnie, czyli raz w tygodniu – dodaje. – Chcemy zorientować się, ile potrzeba pojemników.  

To zbyt rzadko?
Poruszenie wywołał jednak ten komunikat: W związku z prowadzoną zbiórką popiołu na terenie Związku Międzygminnego Eko Siódemka zmieniona zostanie częstotliwość odbierania odpadów zmieszanych z zabudowy jednorodzinnej na terenie Związku - odpady zmieszane będą odbierana raz na dwa tygodnie. W internecie zawrzało.

(CAŁY ARTYKUŁ W WYDANIU PAPIEROWYM)