Rzecz Krotoszyńska, nr 51/52 (1078/1079) z 22 grudnia 2015 r.

Maryja wpływowa

Sławek Pałasz, 21 grudzień 2015, 13:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Kto jest najbardziej wpływową kobietą świata? Która z nich ma największe znaczenie w historii globu? Według amerykańskiego miesięcznika “National Geographic”, mającego również swoje polskie wydanie, jest nią Maryja, Matka Jezusa.
Maryja wpływowa
Ta sama, która urodziła Zbawiciela w grocie betlejemskiej. Ta sama, która uciekała ze św. Józefem i małym Jezuzsem do Egiptu. Ta sama, która stała pod krzyżem. Ta sama, która z duszą i ciałem wzięta została do nieba.  
Gdyby taki wybór na najbardziej wpływową niewiastę świata padł ze strony jakiegoś prestiżowego pisma kościelnego, wówczas zapewne nikt by się temu nie dziwił. Ale National Geographic, miesięcznik poświęcony podróżom, odkrywcom, historii, to niezwykle poważne, świeckie wydawnictwo. 
W tekście poświęconym Maryi pismo nawiązuje do miejscowości, w których pojawiły się  objawienia. Prezentuje mapę tych zdarzeń od XVI w. do współczesności. Dzieli również objawienia na te, które zostały uznane przez Kościół (np. Fatima, La Salette, Lourdes), jak i te, których Kościół formalnie nie potwierdził (np. Medjugorie), choć kult maryjny jest tam bardzo silny. W Polsce jedynym miejscem potwierdzonym jest Gietrzwałd. 
Z artykułu wynika, że intensywność objawień jest typowa dla w XX w. Przykładowo, w 1954 r. zanotowano 30 takich wydarzeń. Mowa jest również o cudach i potwierdzonych pod względem medycznym uzdrowieniach, jakie zdarzają się w sanktuariach maryjnych. Naszkicowano również informacje o miejscach w Biblii, gdzie odnaleźć można nieliczne wzmianki o Maryi. 
Wniosek, który można wysnuć z rozważań, brzmi tak: osoba Maryi w wielu miejscach globu ma kolosalny wpływ na postawy ludzi. Dotyczy to zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. 
 
(więcej czytaj w gazecie...)
 
Artykuł wyświetlono 950 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz