Pod naszym patronatem

Odsłonięto tablicę na stacji Ratunek

Grzegorz Śnieciński, 20 listopad 2016, 20:07
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę 19 listopada br. na krotoszyńskim dworcu odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców miasta, którzy w czerwcu 1945 r. uratowali kilkoro niemieckich dzieci z transportu ewakuacyjnego. Kilka miesięcy wcześniej wyruszył on w ciężką i tragiczną podróż z zagrożonego działaniami wojennymi Breslau.
Odsłonięto tablicę na stacji Ratunek
Odsłonięto tablicę na stacji Ratunek

ZOBACZ ZDJĘCIA ARTURA PATERKA


Poruszająca historia ok. setki bezbronnych ofiar największej w dziejach wojny została udokumentowana przez Dainę Kolbuszewską w książce Niemka. Dziecko z pociągu (2011). Pochodzące z domów dziecka i żłobków, głodne, chore i opuszczone dzieci odbyły długą i wyniszczającą tułaczkę poprzez Czechy z powrotem do Wrocławia. Pewnego dnia ten niecodzienny transport zatrzymał się w Krotoszynie. Tu znaleźli się szlachetni ludzie, którzy postanowili przygarnąć kilkoro niewinnych istot.  
I właśnie w hołdzie tym osobom zadedykowano tablicę, która zawisła na dworcu PKP. Przywołuje ona także pamięć dzieci, które nie przeżyły okrutnej podróży. Inicjatorem i fundatorem pamiątkowej płyty jest pochodzący z Krotoszyna Stefan Witek, aktualnie mieszkający we Wrocławiu.

(WIĘCEJ PRZECZYTASZ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY 22.11)
 

Artykuł wyświetlono 1606 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz