Jak nie zgubić się w lesie?

Oto porady dla każdego wędrowcy

adm  , 13 wrzesień 2017, 11:20
W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy chodzi się poza szlakami turystycznymi. Często przytrafia się to grzybiarzom, którzy nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Ostatnio nasze nadleśnictwo udostępniło mapę na smartfony, z której warto skorzystać.
Oto porady dla każdego wędrowcy

Zanim jednak przejdziemy do omawiania darmowej aplikacji mLas mini warto przypomnieć o kilku zasadach poruszania się w taki sposób, aby nie stracić orientacji w terenie. W lesie bowiem łatwo zabłądzić, zwłaszcza jeśli poruszamy się poza wyznaczonymi trasami. Warto je przeczytać zanim wyruszymy na grzyby czy jagody.
Leśne drogowskazy
Mimo że las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie szachownicy. Pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na specjalne sektory – oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów.
Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć.
Gdy się zagubimy wystarczy iść w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy do bezdrzewnego pasa lub drogi, wyznaczającej tzw. linię oddziałową.
Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie. Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę i spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na te charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być również linie energetyczne czy gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową.
Aplikacja na smartfony
Specjalna mapa na smartfony udostępniane przez niektóre nadleśnictwa, w tym Nadleśnictwo Krotoszyn, może okazać się bardzo przydatna. Wystarczy nam odpowiednia aplikacja, która po zapisaniu w pamięci naszego telefonu z GPS-em nie wymaga dostępu do internetu. Pozostaje nam wgrać pobraną paczkę do aplikacji, włączyć GPS i możemy ruszać w teren. Darmowa mapa do aplikacji mLas mini firmy TAXUS została umieszczona na stronie internetowej Nadleśnictwa Krotoszyn.
Bez aplikacji i smartfona również każdy turysta da sobie radę. Wystarczy mapa i kompas. Wskazówki kompasu układają się w kierunku linii północ-południe, z tym, że czerwona końcówka strzałki zawsze będzie pokazywać północ. Aby dopasować kompas do mapy wystarczy ułożyć mapę obok, tak by jej brzeg leżał równolegle do wskazówki kompasu, a jego czerwona strzałka wskazywała górę mapy. Wyznaczony azymut, uwzględniający np. położenie naszego samochodu zagwarantuje nam właściwy kierunek powrotu.
(popi)

Twój telefon może Ci pomóc!
Zanim pójdziemy na wycieczkę do lasu, warto spisać ogólne numery alarmowe oraz numer telefonu nadleśnictwa, na terenie którego się znajdujemy. Pamiętajmy również o tym, iż prawie każdy smartfon wyposażony został w odbiornik GPS. Odczytuje on z satelitów nasze położenie, z dokładnością do około 5 m. W lesie bardzo często gubimy zasięg sieci komórkowych, warto wówczas skorzystać z tej funkcji. Gdy znajdziemy się ponownie w zasięgu, wchodząc na wzgórze, wystarczy tylko podać koordynaty odpowiednim służbom (straży leśnej, policji, straży pożarnej).

Artykuł wyświetlono 1051 razy