Platon odkryty na nowo

Paweł Krawulski, 24 luty 2017, 09:34
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek do Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej przybył niezwykły gość. Dr hab. Tadeusz Bartoś, to znany filozof i były dominikanin, nie stroniący od wygłaszania kontrowersyjnych poglądów o funkcjonowaniu Kościoła katolickiego w Polsce. Jego związki ze stolicą naszego powiatu są duże, gdyż tu przyszedł na świat i przeżył młodość.
Platon odkryty na nowo

Zobacz zdjęcia 

Tym razem wizyta profesora Akademii Humanistycznej w Pułtusku poświęcona była myśli i recepcji Platona. Był prelegentem V spotkania prowadzonego przez dr. Jacka Kępę cyklu spotkań: Wiara, nauka, sens – kultura wobec spraw ostatecznych. Prof. Bartoś przypomniał, że wielkość Platona polega na ciągłym drążeniu tematu, a poszukiwanie odpowiedzi jest ważniejsze niż punkt dojścia. – Jednak recepcja jego myśli zależy od nas. Dlatego zachęcam do wielokrotnego powrotu do jego lektur – mówił.

Końcowym akordem wykładu było wytłumaczenie idei sprawiedliwości. Posiłkując się cytatami z takich dzieł, jak Uczta i Państwo, krotoszynianin przedstawił jej ówczesne rozumienie. Mówił o wielu mitach, które narosły wokół poglądów Platona, np. o jego rzekomo wrogim stosunku do poetów. Odpowiadał także na pytania przybyłych. Czy widzi Pan analogię IV RP do mitycznej Atlantydy? Proszę wytłumaczyć, czy Platon miał możliwość wcielenia swoich idei w życie? – to tylko kilka z długiej listy spraw, o które zapytali słuchacze. Szerzej o s potkaniu z prof. Bartosiem w najbliższym wydaniu papierowym Rzeczy Krotoszyńskiej.

Artykuł wyświetlono 1149 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz