Praktyczne porady dla grzybiarzy

adm  , 16 sierpień 2017, 11:38
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Duża ilość wilgoci w tym roku spowodowała, że po dwóch latach posuchy nareszcie możemy wyruszyć na grzybobranie. W krotoszyńskich lasach spotkamy borowiki, podgrzybki, zajączki, kozaki i inne gatunki.
Praktyczne porady dla grzybiarzy

Już miesiąc temu pojawiły się pierwsze owocniki i z czasem jest ich coraz więcej. Choć do pełnego wysypu jeszcze daleko, to można połączyć spacer z poszukiwaniem tych kapeluszowych przysmaków. Dzięki temu zażyjemy ruchu na wolnym powietrzu, a do domu wrócimy z zapachem lasu.
Przed wyjazdem na grzyby warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, aby nasza wycieczka nie zakończyła się nieprzyjemnościami.
•    Zbieraj tylko te grzyby, które rozpoznałeś ze stuprocentową pewnością (warto korzystać z atlasu grzybowego)
•    Nie zbieraj grzybów nierozwiniętych, ponieważ łatwo je pomylić z innymi gatunkami
•    Nie rozpoznawaj gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku – istnieją gatunki śmiertelnie trujące, posiadające przyjemny, słodkawy smak, np. muchomor sromotnikowi
•    Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest jadalny, zostaw go w lesie. Nie warto ryzykować zatrucia.
•    Większość grzybów śmiertelnie trujących ma blaszki po spodniej stronie kapelusza.
•    Nie niszcz grzybów niejadalnych. Są one niezbędnym składnikiem ekosystemu leśnego.
•    Nie rozgarniaj ściółki leśnej w poszukiwaniu owocników. Takie postępowanie jest zabronione i naraża grzybnię na przesuszenie.
•    Grzyby wykręć z podłoża lub wytnij przy nasadzie nóżki.
W ubiegłym roku w Polsce grzybami zatruło się aż 46 osób, w tym jedna osoba śmiertelnie. Od lat niechlubny prym wiedzie muchomor sromotnikowy. W 2016 r. aż 13 osób zatruło się tym grzybem w tym jedna śmiertelnie. Najczęściej muchomor ten bywa mylony z jadalnymi zielonymi gatunkami gołąbków.
I na koniec kilka innych uwag dla grzybiarzy. Do lasu należy wybrać się z wiklinowym koszem. – Zapewnia on dopływ powietrza i chroni zbiory przed zgnieceniem. Foliowe reklamówki nie świadczą najlepiej o grzybiarzu – tłumaczy Przemysław Świerblewski z Nadleśnictwa Krotoszyn.
Należy pamiętać, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi, a zbiór grzybów na własne potrzeby jest dozwolony poza miejscami objętymi zakazem wstępu, np. rezerwatami przyrody, uprawami leśnymi do 4 m wysokości, ostojami zwierzyny itp. Jeśli natkniesz się na żółtą tablicę z napisem ZAKAZ WSTĘPU, uszanuj ją. Za nią może czyhać zagrożenie dla zdrowia i życia.
Oprac. (popi)

Artykuł wyświetlono 852 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz