Przed aukcją cennego drewna dębowego

Przed aukcją cennego drewna dębowego

adm  , 17 październik 2017, 14:36
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rozpoczyna się pozyskiwanie drewna na XXVII już Aukcję Cennego Drewna Dębowego. Nadleśnictwo Krotoszyn planuje wystawić ok. 550 m sześc. surowca.
Przed aukcją cennego drewna dębowego

Losy na placu składowym

Przed aukcją cennego drewna dębowego

Po wycięciu drzew trzeba je przetransportować

Giełdę organizuje poznańska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Oprócz drewna wystawionego przez Nadleśnictwo Krotoszyn będzie na niej 500 m sześc. z innych nadleśnictw. Termin aukcji to 18 stycznia 2018 r., czyli tradycyjnie trzeci czwartek stycznia.
Brakarz i manipulacja
Drewno na licytację pochodzi z wycinek przewidzianych w Planie Urządzenia Lasu. Rok przed pozyskaniem drewna leśniczy ocenia je w ramach szacunku brakarskiego. Po wstępnym wyborze, wiosną i latem następnego roku wybierane są sztuki o najwyższej jakości, które wycina się w październiku i listopadzie.
W praktyce wygląda to tak, że leśniczy, brakarz (pracownik zajmujący się klasyfikacją drewna) i pracownik biura nadleśnictwa mierzą i wyznaczają konkretne sztuki do wycinki. Po ścięciu każdą sztukę ocenia się po raz trzeci. Brakarz manipuluje każdą z nich.
– Manipulacja polega na rozcięciu sztuki na odcinki o możliwie najwyższej klasie jakości, aby uzyskać jak najwięcej cennego drewna – mówi Przemysław Świerblewski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Krotoszyn.
Losy (los to czasami jedna, ale najczęściej kilka kłód o podobnych wymiarach, zbliżonych wadach i tej samej klasie jakości) opisywane są w katalogu dla klientów, gdzie podaje się wymiary poszczególnych sztuk (długość, średnicę, masę) oraz klasę jakości.
Na licytację trafiają najczęściej drzewa, które miały po 160-180 lat. Drewno układa się na placu i licytuje w losach.
Wyjątkowa dębina
Najbardziej pożądane cechy cennego drewna dębowego to równomierne i wąskie usłojenie oraz jednorodna barwa. Dzięki wąskosłoistości obróbka skrawaniem jest ułatwiona, gdyż takie drewno jest bardziej plastyczne. Jednorodna barwa gwarantuje powtarzalność rysunku w większej partii przerabianego surowca. Tym właśnie cechują się rosnące w Dąbrowach Krotoszyńskich drzewa, które wybierane są na aukcje.
Przypomnijmy: na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn istnieje mikroregion, z którego pozyskuje się najbardziej wartościowe nasiona dębu szypułkowego. Dąbrowy Krotoszyńskie zajmują 23 tys. ha, a pozyskiwane z nich drewno jest najcenniejsze w Europie.
Najstarsze dęby szypułkowe, osiągające do 40 m wysokości, rosną na bardzo głębokich glinach, gdzie występuje tylko woda opadowa, a nie ma dostępu do wody gruntowej. Dzięki tak trudnym warunkom przyrosty dochodzą nawet do dziesięciu słoi na jednym centymetrze.
(popi)

Artykuł wyświetlono 1595 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz