Przedwiośnie. Szukamy w lasach jego pierwszych zwiastunów

adm  , 14 luty 2018, 10:37
Pomimo trwającej jeszcze zimy nasi leśnicy zapraszają na wycieczkę do lasu, gdzie można już dostrzec pierwsze zwiastuny wiosny.
Przedwiośnie. Szukamy w lasach jego pierwszych zwiastunów

Tak wygląda kwitnąca leszczyna

Na razie są one jeszcze nieliczne, ale jednoznacznie wskazują, że powoli nadchodzi przebudzenie.
Pierwszą oznaką jest kwitnąca leszczyna. Można na niej zauważyć kwiaty męskie zebrane w tzw. kotki. Kwiaty żeńskie są niepozorne i rozwijają się w pąkach, nieśmiało się z nich wychylając.
Wśród krzewów podszytu można dostrzec wawrzynka wilczełyko, którego nabrzmiałe pąki zapowiadają nieodległe kwitnienie. Nie można zapominać, że ten niezwykły zwiastun wiosny jest silnie trujący. Dlatego należy zachować ostrożność, pokazując go dzieciom. Wawrzynek jest objęty ochroną częściową.
Nie każdy wie, że w lesie można spotkać przebiśniegi, które lada dzień rozkwitną, rozweselając zimowy jeszcze krajobraz.
Na cierpliwych poszukiwaczy śladów wiosny czeka nagroda – dźwięki wydawane przez żurawie, najgłośniejsze zwiastuny wiosny. Powracają już z zimowisk w zachodniej Europie i północnej Afryce, zaczynając toki w naszych lasach. Ich głos, nazywany klangorem, słychać z daleka. Dzięki niemu łatwo odnotować ich obecność. Często przebywają w sąsiedztwie człowieka, a jednak niełatwo je zauważyć. Są bowiem ptakami bardzo ostrożnymi, więc łatwo je spłoszyć. Największą nagrodą jest możliwość obserwowania ich niezwykłych toków. Żuraw jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przemysław Świerblewski

Artykuł wyświetlono 1096 razy