Trujący smog

Strażnicy kontrolują kotłownie krotoszynian

Sebastian Pośpiech, 03 luty 2017, 17:58
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Straż Miejska sprawdza, czym palą w piecach palą mieszkańcy Krotoszyna. W 2016 r. 10 osób ukarano mandatami za spalanie odpadów.
Strażnicy kontrolują kotłownie krotoszynian

Duże zadymienie wynika ze spalania odpadów pokopalnianych w starych piecach c.o.


- Czy krotoszyńska Straż Miejska ma uprawnienia do kontrolowania spalania śmieci w domowych piecach oraz magazynowego (w kotłowniach – red.) opału? – spytał na sesji rady miejskiej radny Janusz Bartoszewski. Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych, szczególnie Parcelek i Błonia, skarżą mu się bowiem, że w okresie grzewczym nie mogą otworzyć okien, by wywietrzyć mieszkania, gdyż nad osiedlem unosi się trujący smog.
Zdaniem radnego kontrole będą skuteczne, jeśli  będą prowadzone rano lub wieczorem ok. godz. 21.00, kiedy mieszkańcy zaczynają palić w piecach c.o.

Mandaty i pouczenia
Okazuje się, że w 2016 r. strażnicy 30 razy interweniowali w sprawie spalania odpadów. Na 10 osób nałożono mandaty karne, 1 wniosek skierowano do sądu i wydano 19 pouczeń. – Wszyscy mieszkańcy wpuścili nas do swoich domów – podkreślił Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.
W październiku burmistrz wyposażył strażników w specjalne upoważnienia (wydane na podstawie ustawy o ochronie środowiska) do sprawdzania domowych kotłowni. – Gdyby podczas kontroli ktoś nie chciał nas wpuścić, byłby sprawcą przestępstwa, o czym informowaliśmy na wstępie właścicieli nieruchomości – powiedział na sesji komendant Wujczyk.

Kiepski opał
Zapylenie na naszych osiedlach wynika, jak w całej Polsce, nie ze spalania śmieci. - W wielu budynkach są kotły starego typu, opalane paliwem niskiej jakości, odpadem pokopalnianym (np. miał czy muł węglowy) dopuszczonym do legalnej sprzedaży – podsumował komendant.

 

Artykuł wyświetlono 2155 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz