Świerk to roślina, która leczyła i leczy

adm  , 18 grudzień 2017, 11:03
Świerk to nie tylko piękne, pachnące drzewo.
Świerk to roślina, która leczyła i leczy

Świerk to nie tylko piękne, pachnące drzewo. Ma ogromne znaczenie dla gospodarki kraju, a także – o czym najczęściej nie pamiętamy – dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na medykamenty, które możemy przygotować na bazie świerczyny. W odległej przeszłości – dla naszych przodków – przyroda była jedynym źródłem pozyskiwania specyfików leczących czy ratujących życie.
 

Napar na przeziębienia
5-6 g igieł świerkowych zalać litrem wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 10 min. i odcedzić. Podzielić na 6 porcji i pić w ciągu dnia co 3 godz. przy przeziębieniach z kaszlem.
 

Odwar na kaszel
Łyżeczkę rozdrobnionych pędów lub igieł zalać szklanką letniej wody i gotować pod przykryciem przez ok. 5 min. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki. Bardzo pomocny przy astmie i kokluszu.
Odwar można zastąpić olejkiem świerkowym – stosuje się wtedy co najmniej 2,5 ml na kąpiel. Nie wolno stosować olejku świerkowego przy krztuścu i astmie oskrzelowej. Przy bardzo wysokiej dawce albo niewłaściwym stosowaniu olejek świerkowy może spowodować podrażnienia.
 

Syrop na astmę
Młode (dopiero co wyrosłe z pączków) pędy świerkowe przesypać cukrem i odstawić w ciepłe miejsce, aż puszczą sok. Zażywać 3 razy dziennie po łyżeczce przy nieżytach dróg oddechowych, zwłaszcza astmie.
Inhalacja dróg oddechowych
Garść igieł zalać 2 l wrzątku, gotować, aż para zacznie buchać. Wtedy zdjąć garnek z ognia, pochylić się nad nim i zrobiwszy namiot z ręcznika, wdychać parę przez 10 min. Ten zabieg oczyszcza drogi oddechowe, udrażnia je i ułatwia oddychanie.

Kąpiel na przeziębienia
2 garście świerkowych igieł zalać 2 l wrzątku i gotować jeszcze przez 20 min. na małym ogniu.
Odcedzić, odwar wlać do wody w wannie. Moczyć się przez 20 min., głęboko oddychając. Kąpiel ta wspomaga leczenie przeziębienia z kaszlem, przynosi ulgę w bólach reumatycznych, mięśniobólach, a także nerwobólach.
(xyz)

Artykuł wyświetlono 619 razy