W Borzęciczkach może dojść do tragedii

Tekst i zdjęcie Paweł Krawulski, 05 październik 2017, 10:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Komendant straży pożarnej w Krotoszynie Jacek Strużyński ostrzegł radnych powiatowych, że zabezpieczenia przeciwpożarowe budynku w Borzęciczkach, gdzie znajduje się specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, są niewystarczające.
W Borzęciczkach może dojść do tragedii

Komendant Jacek Strużyński przedstawił radnym szczegółowe wyliczenia

Szef  strażaków zawodowych na sesji rady powiatu zaapelował, by nie oszczędzać na bezpieczeństwie. Budynek SOSW w Borzęciczkach to czterokondygnacyjny zabytek z trzema klatkami schodowymi z drewnianymi stropami. – Szczególne niebezpieczeństwo występuje tam po godz. 15.00, gdy ponad 50 osobami zajmuje się zaledwie kilku wychowanków.
By się przekonać o wszystkich brakach i niedociągnięciach przeprowadził ćwiczenia, w których wzięło łącznie 46 strażaków. – Były trzaski, krzyki, wybuchy, a najwyższa kondygnacja została zadymiona - mówił. Statystami były dzieci i młodzież z ośrodka. – Dlatego ewakuacja przeciągała się. Oni w chwili zagrożenia wracają bardzo często do swojego pokoju wchodząc pod łóżko lub zamykają się w szafie, by przeczekać niebezpieczeństwo. A my jesteśmy odpowiedzialni za te dzieci szczególnie - mówił.
Po zakończonych ćwiczeniach sporządzono listę niezbędnych inwestycji, po spełnieniu których komendant wojewódzki pozwoli na dalsze użytkowanie budynku. Trzeba wyznaczyć 5 stref bezpiecznych, założyć oświetlenie ewakuacyjne, a klatki schodowe rozdzielić montując specjalne drzwi. Do tego nowe przepisy nakazują zainstalowanie systemu sygnalizacji pożaru. Ale lista uchybień jest większa.

Artykuł wyświetlono 3116 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz