Najnowsze artykuły
W rocznicę wyzwolenia Krotoszyna pamiętali o bohaterach
Jak co roku, 23 stycznia władze samorządowe, radni oraz poczty sztandarowe uczcili tych, którzy wyzwolili Krotoszyn z niemieckiej niewoli w 1945 r.
Paweł Krawulski
Rocznica Września 1939. Historię wojny w Krotoszynie pisały kolejowe tory
1 września 1939 r. wiele wskazywało na to, że przygraniczny Krotoszyn zostanie zrównany z ziemią. Przecież mieścił się tutaj garnizon. Niemcy przekroczyli granicę w rejonie Ujazdu i Chachalni już o godz. 4.00, a o 5.00 weszli do Sulmierzyc.
Janusz Urbaniak
70. rocznica bitwy pod Benicami. Przyjechał biskup kaliski
Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, apel poległych i wzruszająca wieczornica w szkole - tak wyglądały obchody 70. rocznicy bitwy pod Benicami.
Sebastian Pośpiech
Maszyna do szycia od Jacoba Schlesingera z Krotoszyna
Czasami, kiedy przymykam oczy, zdaje mi się, że słyszę charakterystyczny terkot maszyny, a pod powiekami jawi mi się pochylona sylwetka Mamy z okularami na końcu nosa, która ściegiem w przód – w tył przyszywa łatę do przetartych na tyłku portek.
Kazimierz Orzechowski
Smoleńsk po raz piąty
Minęła 5. rocznica katastrofy smoleńskiej.
Janusz Urbaniak
23 stycznia 1945 roku w Krotoszynie. Śmierć przyszła w ostatnim dniu wojny
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy Biedermann (zd. Mądroszkiewicz), która przywołuje zdarzenia z 23 stycznia 1945 r. w Krotoszynie. Pokazują one rzeczywistość wojenną przez pryzmat codziennego życia jednej z rodzin. Wspomnienie spisał Czesław Tomczyk.
oprac. Janusz Urbaniak
Dzieje ratuszowego masztu - Koronę mogłoby założyć Mahle
Renowacja rynku została niemal ukończona. Centralny plac miasta zyskał na estetyce, ujawnił swoją przestrzeń i niebywałą urodę, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie chyba sprawy. Budynkowi ratusza, dzięki odtworzeniu attyki (murku) na przybudówkach, przywrócono dawny historyczny charakter.
Janusz Urbaniak
1 września 1939 roku. Zapis wydarzeń
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna i okolic o wybuchu wojny dowiedziało się podczas porannej mszy św. Niebo nad miastem było czyste, dopiero po południu zaczęło przybywać trochę cumulusów. Temperatura sięgnęła 23-24 stopni, w pełnym słońcu było więc bardzo gorąco. 16-letni Bogdan Kolasiński, późniejszy znany pediatra, leżąc w łóżku czytał z wypiekami na twarzy Faraona Bolesława Prusa. Salwa artyleryjska, od której zakołysał się nasz dom, oddana z działa kolejowego, stojącego na pobliskiej stacji PKP, dosłownie wyrzuciła mnie z łóżka. (...) Do dziś pamiętam, jak błyskawicznie razem z braćmi ubraliśmy się i w strachu oczekiwaliśmy powrotu mamy, która wkrótce wpadła do domu, blada i przerażona. Co drugi wyraz, padający w bezładnej rozmowie, brzmiał: „Wojna!” – napisał po wielu latach we wspomnieniowej książce.
Janusz Urbaniak
100 lat ochotników z Brzozy
23 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Brzozie świętowała 100-lecie. Podczas uroczystości wręczono wiele medali i odznaczeń.
Sandra Dwornik
Wielka wichura
Wieczór 23 lipca mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego zapamiętają na długie lata. Nad powiatem przetoczył się huragan, który poczynił nienotowane od kilkudziesięciu lat straty. Rannych zostało 25 osób, jedna osoba zmarła – pisała w 745. wydaniu Rzeczy sprzed pięciu lat Aleksandra Figlak.
Janusz Urbaniak
Najczęściej czytane
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna...
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy...
Renowacja rynku została niemal ukończona. Centralny plac miasta...