Najnowsze artykuły
19 kwietnia - dwa ciekawe spotkania historyczne
Do Krotoszyna dotrze wkrótce wystawa planszowa będąca swoistą opowieścią o Bibliotece Polskiej w Paryżu. W 1838 r. na wyspie św. Ludwika założyli ją emigranci po powstaniu listopadowym, skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim.
Janusz Urbaniak
Marian Beck. Kliniczny obraz zła
Był pierwszym szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krotoszynie. W czasie przesłuchań miał zwyczaj przypalania partyzantów. Zmarł w 1969 roku w... szpitalu psychiatrycznym w Tworkach pod Warszawą.
Janusz Urbaniak
W rocznicę wyzwolenia Krotoszyna pamiętali o bohaterach
Jak co roku, 23 stycznia władze samorządowe, radni oraz poczty sztandarowe uczcili tych, którzy wyzwolili Krotoszyn z niemieckiej niewoli w 1945 r.
Paweł Krawulski
Rocznica Września 1939. Historię wojny w Krotoszynie pisały kolejowe tory
1 września 1939 r. wiele wskazywało na to, że przygraniczny Krotoszyn zostanie zrównany z ziemią. Przecież mieścił się tutaj garnizon. Niemcy przekroczyli granicę w rejonie Ujazdu i Chachalni już o godz. 4.00, a o 5.00 weszli do Sulmierzyc.
Janusz Urbaniak
70. rocznica bitwy pod Benicami. Przyjechał biskup kaliski
Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, apel poległych i wzruszająca wieczornica w szkole - tak wyglądały obchody 70. rocznicy bitwy pod Benicami.
Sebastian Pośpiech
Maszyna do szycia od Jacoba Schlesingera z Krotoszyna
Czasami, kiedy przymykam oczy, zdaje mi się, że słyszę charakterystyczny terkot maszyny, a pod powiekami jawi mi się pochylona sylwetka Mamy z okularami na końcu nosa, która ściegiem w przód – w tył przyszywa łatę do przetartych na tyłku portek.
Kazimierz Orzechowski
Smoleńsk po raz piąty
Minęła 5. rocznica katastrofy smoleńskiej.
Janusz Urbaniak
23 stycznia 1945 roku w Krotoszynie. Śmierć przyszła w ostatnim dniu wojny
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy Biedermann (zd. Mądroszkiewicz), która przywołuje zdarzenia z 23 stycznia 1945 r. w Krotoszynie. Pokazują one rzeczywistość wojenną przez pryzmat codziennego życia jednej z rodzin. Wspomnienie spisał Czesław Tomczyk.
oprac. Janusz Urbaniak
Dzieje ratuszowego masztu - Koronę mogłoby założyć Mahle
Renowacja rynku została niemal ukończona. Centralny plac miasta zyskał na estetyce, ujawnił swoją przestrzeń i niebywałą urodę, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie chyba sprawy. Budynkowi ratusza, dzięki odtworzeniu attyki (murku) na przybudówkach, przywrócono dawny historyczny charakter.
Janusz Urbaniak
1 września 1939 roku. Zapis wydarzeń
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna i okolic o wybuchu wojny dowiedziało się podczas porannej mszy św. Niebo nad miastem było czyste, dopiero po południu zaczęło przybywać trochę cumulusów. Temperatura sięgnęła 23-24 stopni, w pełnym słońcu było więc bardzo gorąco. 16-letni Bogdan Kolasiński, późniejszy znany pediatra, leżąc w łóżku czytał z wypiekami na twarzy Faraona Bolesława Prusa. Salwa artyleryjska, od której zakołysał się nasz dom, oddana z działa kolejowego, stojącego na pobliskiej stacji PKP, dosłownie wyrzuciła mnie z łóżka. (...) Do dziś pamiętam, jak błyskawicznie razem z braćmi ubraliśmy się i w strachu oczekiwaliśmy powrotu mamy, która wkrótce wpadła do domu, blada i przerażona. Co drugi wyraz, padający w bezładnej rozmowie, brzmiał: „Wojna!” – napisał po wielu latach we wspomnieniowej książce.
Janusz Urbaniak
Najczęściej czytane
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna...
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy...
Renowacja rynku została niemal ukończona. Centralny plac miasta...