Najnowsze artykuły
Jak od XIX wieku zmieniał się mundur leśnika
Mundur wyróżnia leśników spośród innych grup zawodowych. Jest symbolem służby państwowej pozwalającym łatwo identyfikować ludzi lasu. Towarzyszy nam prawie 200 lat i choć zmieniał się wielokrotnie, to do dzisiaj zachowały się dwa podstawowe elementy: symbol orła i haftowane liście dębowe.
adm  
Zmierzchnica trupia główka
„Taka Szarańcza padła na milę od Kalisza, z której dwie złapano, i jednę serwują w Kapitule Gneźnieńskiej [sic!], a drugą OO. Reformaci w Kaliszu, tę gdy wzięto w rękę, skrzeczała jako gacek i pianę żółtą z pyska toczyła, cała była kosmata, jak aksamit, śmierć na piersiach, nogi dwie kosmate i zęby wiewiórcze mająca etc.”
adm  
Tajemnica kwiatu paproci
W kalendarzu czerwiec, miesiąc letniego przesilenia. Dni są bardzo długie, a noce coraz krótsze. Niebawem nadejdzie noc świętojańska, z którą wiąże się wiele wierzeń i przesądów. Główną rolę odgrywają w niej dwa żywioły: ogień i woda. Panny tańczą wokół ognisk, tzw. sobótek, i puszczają wianki na wodzie. Kawalerowie, sami lub z wybranką, wyruszają na poszukiwania kwiatu paproci. Jego odnalezienie ma zapewnić bogactwo i dostatek.
adm  
Prognozują występowanie szkodliwych owadów
Ważnym elementem pracy leśników jest trafne prognozowanie i przewidywanie zagrożeń ze strony szkodliwych owadów.
adm  
Jedyne takie drzewo iglaste
Chodzi oczywiście o modrzew europejski, który jako jedyne drzewo iglaste w naszym kraju zrzuca igły na zimę. Jego łacińska nazwa to „Larix decidua L.”. Gatunek ten w sposób naturalny wywodzi się z terenów Alp i Karpatów.
adm  
Znajdując malucha
Za oknem wiosna wybucha nowym życiem, zakwitają kwiaty, a i świat zwierząt nie pozostaje w tyle. Większość gatunków wydaje na świat potomstwo. Niebawem będziemy mogli się natknąć na młode zające, sarny, pisklęta… Jak zachować się w czasie takiego spotkania?
adm  
Kruk – ptak tajemniczy i inteligentny
W naszym cyklu o ptakach prezentujemy kruka. Ptak ten w pradawnych czasach uchodził za symbol tajemniczości i mądrości. Najczęściej miał pełnić rolę posłańca lub strażnika, zamieszkującego stare zamki, zniszczone kościoły i cmentarze.
adm  
Jak nie dopuścić do pożaru lasu?
Lasy Nadleśnictwa Krotoszyn zaliczone są do kategorii II (średniej) zagrożenia pożarowego.
adm  
Czy spalanie drewna przyczynia się do smogu?
Nie wiadomo, na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Jedno jest jednak pewne – są to zapasy skończone. Inaczej jest z drewnem, które jest surowcem odnawialnym.
adm  
Dąb – leśna opoka
Uważany za króla wszystkich drzew, symbol długowieczności, opiekuńczości, mądrości i dojrzałości. Na stałe wpisany w krajobraz polskich lasów. Jakie tajemnice skrywa w swoim pniu?
adm  
Przedwiośnie. Szukamy w lasach jego pierwszych zwiastunów
Pomimo trwającej jeszcze zimy nasi leśnicy zapraszają na wycieczkę do lasu, gdzie można już dostrzec pierwsze zwiastuny wiosny.
adm  
Harwester nie musi straszyć
Dla leśników jest nieocenionym pomocnikiem, dla aktywistów potworem rozjeżdżającym rośliny i zwierzęta. Jak jest naprawdę?
adm  
Huczne gody, czyli dzicze wesele
Choć przyroda stoi na progu zimy i wydaje się, że las zapada w odrętwienie, to w świecie zwierząt życie kipi.
adm  
Świerk w naturze i naszych wyobrażeniach
Symbolem świąt Bożego Narodzenia jest drzewko świerkowe. W tradycji ludowej od bardzo dawna gałązki świerkowe były znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią lub zapowiedzią bogatych plonów. Świąteczne choinki pojawiły się w polskich domach na przełomie XVIII i XIX w. Przywędrowały z Alzacji.
adm  
Pierwotne szkodniki sosny
Z nastaniem pierwszych przymrozków leśnicy przeszukują ściółkę leśną i liczą... owady. Od wyniku ich poszukiwań zależy zdrowie drzewostanów gospodarczych.
adm  
Świerk to roślina, która leczyła i leczy
Świerk to nie tylko piękne, pachnące drzewo.
adm  
O dokarmianiu skrzydlatych przyjaciół
Zima nadchodzi wielkimi krokami. Wielu z nas zastanawia się, jak najlepiej zadbać o naszych skrzydlatych pobratymców. Na parapetach i w ogródkach pojawiają się karmniki, do których nie zawsze trafia wartościowy pokarm.
adm  
Przed aukcją cennego drewna dębowego
Rozpoczyna się pozyskiwanie drewna na XXVII już Aukcję Cennego Drewna Dębowego. Nadleśnictwo Krotoszyn planuje wystawić ok. 550 m sześc. surowca.
adm  
Historia w leśniczówce zaklęta
Wyhodowanie jednego pokolenia lasu zajmuje przynajmniej 100 lat, a często znacznie dłużej. Krotoszyńskie dęby potrzebują 180 wiosen, aby osiągnąć imponującą jakość i rozmiary. Las trwa, a leśnicy się zmieniają...
adm  
Królowa polskich lasów
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy opisywali gatunki drzew występujące w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn. Zaczynamy od sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.).
adm  
Oto porady dla każdego wędrowcy
W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy chodzi się poza szlakami turystycznymi. Często przytrafia się to grzybiarzom, którzy nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Ostatnio nasze nadleśnictwo udostępniło mapę na smartfony, z której warto skorzystać.
adm  
Najczęściej czytane
Po artykule "Bezczelny kierowca potrącił ochroniarza Wodnika"...
W środę 5 kwietnia ok. godz. 21.30 na krotoszyńskim deptaku...
Kierowca wyjeżdżający z parkingu Wodnika potrącił ochroniarza....
Najnowsze artykuły
Klasa Ib ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie wygrała konkurs...
Dzisiaj ok. godz. 16.00 na ul. Krotoszyńskiej w Kobylinie biały...
Już w sobotę 23 czerwca, w trakcie festynu "Powitanie lata" w...
Najczęściej czytane w tygodniu
Mężczyzna cierpiący na tzw. jelitówkę pojechał w nocy na izbę...
W pierwszym meczy mistrzostw świata reprezentacja Polski niestety...
20 czerwca ok. godz. 10.30 na odcinku drogi krajowej w Biadkach...