Najnowsze artykuły
Czy spalanie drewna przyczynia się do smogu?
Nie wiadomo, na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Jedno jest jednak pewne – są to zapasy skończone. Inaczej jest z drewnem, które jest surowcem odnawialnym.
adm  
Dąb – leśna opoka
Uważany za króla wszystkich drzew, symbol długowieczności, opiekuńczości, mądrości i dojrzałości. Na stałe wpisany w krajobraz polskich lasów. Jakie tajemnice skrywa w swoim pniu?
adm  
Przedwiośnie. Szukamy w lasach jego pierwszych zwiastunów
Pomimo trwającej jeszcze zimy nasi leśnicy zapraszają na wycieczkę do lasu, gdzie można już dostrzec pierwsze zwiastuny wiosny.
adm  
Harwester nie musi straszyć
Dla leśników jest nieocenionym pomocnikiem, dla aktywistów potworem rozjeżdżającym rośliny i zwierzęta. Jak jest naprawdę?
adm  
Huczne gody, czyli dzicze wesele
Choć przyroda stoi na progu zimy i wydaje się, że las zapada w odrętwienie, to w świecie zwierząt życie kipi.
adm  
Świerk w naturze i naszych wyobrażeniach
Symbolem świąt Bożego Narodzenia jest drzewko świerkowe. W tradycji ludowej od bardzo dawna gałązki świerkowe były znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią lub zapowiedzią bogatych plonów. Świąteczne choinki pojawiły się w polskich domach na przełomie XVIII i XIX w. Przywędrowały z Alzacji.
adm  
Pierwotne szkodniki sosny
Z nastaniem pierwszych przymrozków leśnicy przeszukują ściółkę leśną i liczą... owady. Od wyniku ich poszukiwań zależy zdrowie drzewostanów gospodarczych.
adm  
Świerk to roślina, która leczyła i leczy
Świerk to nie tylko piękne, pachnące drzewo.
adm  
O dokarmianiu skrzydlatych przyjaciół
Zima nadchodzi wielkimi krokami. Wielu z nas zastanawia się, jak najlepiej zadbać o naszych skrzydlatych pobratymców. Na parapetach i w ogródkach pojawiają się karmniki, do których nie zawsze trafia wartościowy pokarm.
adm  
Przed aukcją cennego drewna dębowego
Rozpoczyna się pozyskiwanie drewna na XXVII już Aukcję Cennego Drewna Dębowego. Nadleśnictwo Krotoszyn planuje wystawić ok. 550 m sześc. surowca.
adm  
Historia w leśniczówce zaklęta
Wyhodowanie jednego pokolenia lasu zajmuje przynajmniej 100 lat, a często znacznie dłużej. Krotoszyńskie dęby potrzebują 180 wiosen, aby osiągnąć imponującą jakość i rozmiary. Las trwa, a leśnicy się zmieniają...
adm  
Królowa polskich lasów
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy opisywali gatunki drzew występujące w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn. Zaczynamy od sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.).
adm  
Oto porady dla każdego wędrowcy
W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy chodzi się poza szlakami turystycznymi. Często przytrafia się to grzybiarzom, którzy nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Ostatnio nasze nadleśnictwo udostępniło mapę na smartfony, z której warto skorzystać.
adm  
Sprzymierzeniec leśników – sójka
W kolejnym artykule przybliżamy często widywanego, ciekawego ptaka – sójkę. Któż z nas będąc w lesie nie zwrócił uwagi na głośny skrzek – charakterystyczne „krzach” dobiegające z koron drzew. To właśnie sójka, ptak z rodziny krukowatych.
adm  
Praktyczne porady dla grzybiarzy
Duża ilość wilgoci w tym roku spowodowała, że po dwóch latach posuchy nareszcie możemy wyruszyć na grzybobranie. W krotoszyńskich lasach spotkamy borowiki, podgrzybki, zajączki, kozaki i inne gatunki.
adm  
Najczęściej czytane
Po artykule "Bezczelny kierowca potrącił ochroniarza Wodnika"...
Kierowca wyjeżdżający z parkingu Wodnika potrącił ochroniarza....
W środę 5 kwietnia ok. godz. 21.30 na krotoszyńskim deptaku...
Najnowsze artykuły
Aurelia Waldowska – takie było Jej nazwisko rodowe – urodziła się w...
Gmina Krotoszyn i Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik planują...
Władze Zdun przymierzają się do zagospodarowania kaflarni. Podczas...
Najczęściej czytane w tygodniu
Aurelia Waldowska – takie było Jej nazwisko rodowe – urodziła się w...
Według mieszkanki gminy Krotoszyn pacjenci, którzy w lutowy wieczór...
Gmina Krotoszyn i Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik planują...