Najnowsze artykuły
Co powiedziałby nam dzisiaj profesor Ławniczak?
22 kwietnia minęła 30. rocznica śmierci profesora Hieronima Ławniczaka. Umarł w 1987 r., w czasach tak odległych, że dziś można je nazwać epoką obcą. Młodym ludziom brakuje zapewne wyobraźni, aby zdać sobie sprawę, jak żyło się latach komunizmu i dyktatu jednej partii, która wszystko wiedziała najlepiej. I mam nadzieję, że ich wyobraźnia nie zostanie wkrótce brutalnie skorygowana...
Janusz Urbaniak
Zapisani w pamięci
Jak co roku, przed Dniem Zmarłych, przypominamy krótkie biogramy zarówno mieszkańców naszego powiatu, jak i krotoszynian mieszkających z dala od swojego rodzinnego miasta, którzy pełnili ważne funkcje społeczne. Żywimy nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci Czytelników naszego tygodnika.
Oprac. (mw)
Wspomnienie o Grzegorzu
Nasza znajomość zaczęła się we wczesnych latach 70., kiedy Grzegorz kierował Klubem Spółdzielczym, czyli takim minidomem kultury przy Spółdzielni Wielobranżowej w Krotoszynie.
Paweł W. Płócienniczak
Zapisani w pamięci
Wspomnienia o znanych osobach, które odeszły w minionych 12 miesiącach.
Janusz Urbaniak
Kazimierz Kłopocki (1930 – 2013)
Kazimierz Kłopocki urodził się 19 listopada 1930 r. w Chwaliszewie, gdzie jego rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1945 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowym w Krotoszynie, które ukończył w 1951 r. W listopadzie 1953 r. – na zakończenie zasadniczej służby wojskowej – otrzymał pierwszy stopień oficerski.
(wil)
Kabatka
Daleki krewny przechował parę pożółkłych fotografii, sąsiadka dzbanuszek, znajoma ozdobną misę, ktoś inny szafeczkę, Zespół Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie teczkę z dokumentami, ale najwięcej przechowała pamięć tych, którym pomogła przyjść na świat. Była bowiem położną, ale w Kobylinie używano raczej gwaroewgo określenia akusierka. Na Marię Kabatową mówiło się po prostu – Kabatka.
Kazimierz Orzechowski
Dyziu
Mija 10 lat od śmierci historyka i profesora Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie – Dionizego Kosińskiego. Przypomnienie jego sylwetki nie wydaje się zadaniem łatwym. Był człowiekiem o dość wyraźnych ambicjach dydaktycznych i naukowych, starającym się odegrać w miejscowym środowisku znaczącą rolę. A przy tym postacią skomplikowaną, można nawet powiedzieć – trudną, której zachowania niekiedy niełatwo było zrozumieć.
Janusz Urbaniak
Najczęściej czytane
Wspomnienia o znanych osobach, które odeszły w minionych 12...
Jak co roku, przed Dniem Zmarłych, przypominamy krótkie biogramy...
22 kwietnia minęła 30. rocznica śmierci profesora Hieronima...