Zamknij
REKLAMA

Najciekawsze aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12:58, 12.01.2020 | moc
Skomentuj PAP
REKLAMA

- To bardzo trudny wybór, wziąwszy pod uwagę to, że WOŚP działa od 1993 roku, a od 2000 prowadzimy tysiące aukcji internetowych - mówi Andrzej Gałczyński z Fundacji WOŚP dla PAP Life. - Na pewno spośród aukcji najbardziej ciekawe są wycieczki do miejsc zazwyczaj niedostępnych, spotkania ze znanymi ludźmi lub udział w wyjątkowych zdarzeniach. Mam tu na myśli chociażby rejs wojskowym okrętem podwodnym czy lot F16 - dodaje.

PIERWSZY PRAWDZIWY HIT

Ale początki aukcji były mało spektakularne. Pierwszy finał kręcony był w studiu w Ciechocinku. Nie było internetu, a najnowocześniejszym urządzeniem na planie był faks. - Mieliśmy jeden telefon w studiu - opowiada Jurek Owsiak. Dodaje, że pieniądze były wtedy przynoszone przez ludzi w kieszeniach i reklamówkach. Podobnie było z przedmiotami przeznaczonymi na licytację. Podczas pierwszego finału do studia przyszła dziewczyna z obrączką swojego zmarłego taty. Powiedziała, że sama jest chora, wie, co to znaczy i dlatego chce pomóc.

Pierwszym prawdziwym hitem była piłka z podpisami piłkarzy Realu Madryt, którą w roku 2001 wylicytowano za 40 tys. zł. Podobnym powodzeniem cieszyła się koszulka Roberta Lewandowskiego. - Robert i jego żona wspierają nas od samego początku. Ofiarowują przedmioty, spotkania, treningi - dodaje Andrzej Gałczyński.

 

MAŁYSZ, MILLER I ARAB Z JANOWA

W 2002 r., kiedy to Adam Małysz odnosił sukcesy, jednym z najbardziej licytowanych przedmiotów była flaga z jego podpisem. Ale pojawił się także i śmigłowiec (wylicytowany za 75 tys. zł), zegarek Leszka Millera (30 tys.), a nawet wóz strażacki (45 tys.). W 2003 r. można było wylicytować możliwość nadania nazwy ulicy czy ronda, a także pobyt w areszcie śledczym. Hitem jednak okazała się gitara Rogera Watersa z jego podpisem. Została kupiona za niemal 43 tys. zł.

Kolejny finał zapisał się w pamięci dzięki temu, że można było na aukcji WOŚP kupić konia czystej krwi arabskiej ze stadniny w Janowie Podlaskim. Aragonit został kupiony za 12 tys. zł.

 

REJS OKRĘTEM PODWODNYM

W roku 2005 najwięcej zainteresowania wzbudziły narty Adama Małysza i koszulka z autografem Ronaldo. Rok 2011 zasłynął aukcją, którego przedmiotem był jednodniowy rejs okrętem podwodnym. Zwycięzcę aukcji kryjącego się pod pseudonimem "kropkipl" kosztowało to ok. 40 tys.  Hitem 2012 r. była możliwość wzięcia udziału w locie patrolowym i czapka pilota samolotu. Nie przypadkowego, a tego, któremu udało się bezpiecznie wylądować, mimo że nie wysunęły się koła podwozia samolotu - Tadeusza Wrony. Co zaś było najciekawsze spośród aukcji w roku 2013? Słoiczek grzybków od posła Piechocińskiego i stara warszawa krążąca po ulicach Brooklynu.

W 2017 wystawiono na aukcji zdjęcie nieżyjącego już wtedy profesora Religi, wielkiego entuzjasty WOŚP-u. Fotografia została wykonana podczas jednej z operacji, jakie przeprowadzał profesor w Instytucie Kardiochirurgii. Najwięcej jednak zapłacono za dzień spędzony z Donaldem Tuskiem. Mieszkający w Nowym Jorku Małgorzata i Adam Skarżyńscy, zwycięzcy aukcji, zaoferowali niemal 380 tys. zł.

PIERWSZA DAMA I PROFESOR BALCEROWICZ

Hitem roku 2018 był podarowany przez dziennikarza Filipa Chajzera polonez. Jego właścicielem stał się Sebastian Kulczyk. Kosztowało go to około 70 tys. Ogromne zainteresowanie wzbudziła też suknia wizytowa Pierwszej Damy Agaty Dudy, spacer z profesorem Leszkiem Balcerowiczem i fotel Andrzeja Wajdy. Rok później powodzeniem cieszyła się 28-letnia radziecka łada.

 

A co będzie hitem tegorocznego finału? Odpowiedź na to pytanie poznamy po zakończeniu wszystkich aukcji, ale można przypuszczać, że wśród najpopularniejszych aukcji roku 2020 znajdą się: możliwość spędzenia dnia z Moniką Olejnik, kolacja z Mikem Tysonem, kurtka Bogusława Lindy i spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem. (PAP Life)

 

(moc)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA