Zamknij
REKLAMA

Nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy - twierdzi minister Maląg

08:51, 26.03.2020 | Wiktoria Nicałek, Marta Rawicz
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Maląg podkreśliła na konferencji prasowej, że w tzw. tarczy antykryzysowej znalazły się projekty potężnego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. - Najważniejsze jest to, że nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy. Zależy nam na tym, aby polskie rodziny, aby polscy pracownicy mieli pracę - oświadczyła minister.

Jedno z rozwiązań odnosi się do elastycznego czasu pracy. - Pracodawca może obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Natomiast państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia, jednakże państwo nie dopłaci więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli dopłacimy do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł - podkreśliła Maląg.

To finansowanie będzie przez trzy miesiące i będzie ono obwarowane tym, że przez kolejne miesiące pracownik będzie pracował, ale pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy, czy jednak w niektórych wydziałach nie musi zastosować na przykład przestoju ekonomicznego. Tutaj również pójdzie wsparcie do pracodawców.

- Jeżeli pracodawca pracownikowi obniży wynagrodzenie, jednak nie mniej niż do minimalnego, my sfinansujemy po połowie koszty, a więc połowę minimalnego wynagrodzenia razem ze składkami pracodawca będzie miał zrefundowane z budżetu państwa - dodała.

Szefowa MRPiPS powiedziała, że rząd pracuje nad tym, żeby przede wszystkim utrzymać miejsca pracy. - To jest priorytet, aby nasi pracownicy mieli pracę i przedsiębiorstwa mogły funkcjonować. Mówiliśmy o tym, że dajemy to wsparcie na trzy miesiące. Oczywiście wsparcie będzie cały czas koordynowane i sytuacja będzie dynamiczna na rynku pracy. Będziemy obserwować i będziemy wprowadzali rozwiązania wyprzedzające, jeśli to będzie potrzebne - zapewniła.

 (PAP)

 

 

(Wiktoria Nicałek, Marta Rawicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© rzeczkrotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone