Zamknij
REKLAMA

Od soboty nie nosimy maseczek na ulicy, ale to nie wszystko. Przeczytaj ten tekst!

16:55, 31.05.2020 | Olga Zakolska
Skomentuj
REKLAMA

Przy zachowaniu dystansu bez maseczki można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży lub parkingu. Jeśli jednak na świeżym powietrzu nie możemy zachować dwóch metrów odległości od innych, np. na zatłoczonym chodniku, wówczas nadal trzeba zasłaniać usta i nos.

Tak jest od 30 maja w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i autobusach. Przestały obowiązywać limity osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach.

  • Przy zachowaniu zatem odpowiedniego dystansu spacerujemy po ulicy, parku, plaży lub parkingu. Z obowiązku 2 m dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające, a także osoby niepełnosprawne i te, które zasłaniają usta i nos.

Nadal jednak trzeba obowiązkowo zasłaniać się m.in. w autobusach, tramwajach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i urzędach. Maseczek z kolei nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

  • Ust i nosa nie muszą również zakrywać klienci restauracji i barów, gdy zajmą miejsce przy stole. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Nadal obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesione zostały limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym i na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Ta zasada przestała obowiązywać.

  • W sklepie, na targu i na poczcie nadal należy zasłaniać nos i usta. W sklepach obowiązkowa jest dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestał obowiązywać od soboty. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie ograniczenia do 50 osób. Należy jednak pamiętać, że w kościołach i w świątyniach wierni muszą zasłaniać ust i nosa.

  • W przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać się lub zachować owe dwa metry. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i podawać na sali posiłki gościom. Od 6  czerwca zaś w hotelach zaczną działać baseny, siłownie i kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

  • Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić w określonych warunkach: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Będzie także możliwa organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

(PAP)

 

(Olga Zakolska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA