Zamknij

Niepełnosprawność czy niepełnoPRAWNOŚĆ? Zapraszamy do internetowych dyskusji o osobach niepełnosprawnych

12:06, 03.12.2020 red Aktualizacja: 12:12, 03.12.2020
Skomentuj

“Niepełnosprawność czy niepełnoPRAWNOŚĆ. Sytuacja prawna osób z niepełnosprawnością intelektualną” - to nowy projekt organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Wrocław. Każdy może wziąć w nim udział!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Ustanowiło go w 1992 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. W Polsce jest ponad 4 mln osób z niepełnosprawnościami.

Na wspomniany wyżej projekt stowarzyszenia ELSA składają się na niego trzy dni webinarowe (4 listopada, 3 grudnia i 7 stycznia), podczas których przewidziane są po 2 prelekcje, oraz podsumowanie stacjonarne.  Zaplanowane ono jest na 1 marca w formie panelu dyskusyjnego i cyklu warsztatów, jednak w razie potrzeby zostanie również przeniesione do Internetu. Dzięki formie online w wydarzeniu mogą uczestniczyć nie tylko wrocławscy studenci, lecz także każda osoba zainteresowana poruszanym tematem.

Projekt został objęty patronatami honorowymi: Rzecznika Praw Obywatelskich i Prezydenta Wrocławia i Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.; patronatem medialnym portalu Infor.pl oraz patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Uwagę społeczną coraz częściej kieruje się na utrudnienia czy dyskryminację, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Odnosimy jednak wrażenie, że tematyka niepełnosprawności intelektualnej jest często pomijana w debacie publicznej, gdzie akcentuje się przede wszystkim problemy osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem naszego projektu jest otworzenie dyskusji, a w konsekwencji przyczynienie się do nowego spojrzenia na ograniczenia, możliwości i potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pragniemy, aby wydarzenie stało się impulsem do podjęcia nowych działań.

Za nami już listopadowe webinary. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, czym jest niepełnosprawność intelektualna oraz jak wygląda sytuacja osoby z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy. Już 3 grudnia zapraszamy na kolejne prelekcje:

  • o godzinie 17.00 podejmiemy tematykę dotyczącą statusu prawnego ubezwłasnowolnionej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Przedstawi ją sędzia Wojciech Dudek, przewodniczący III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rzeszowie, który prowadzi postępowania m.in w sprawach małoletnich objętych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opieką, kuratelą lub nadzorem oraz dla spraw opiekuńczych osób pełnoletnich poddanych opiece lub kurateli,
  • o godzinie 19.00 porozmawiamy o tym, kiedy życie osób z niepełnosprawnością w Polsce będzie niezależne. O wdrażaniu Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami opowie adwokat Monika Zima-Parjaszewska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, przewodnicząca Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej i współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku – “Niepełnosprawność czy niepełnoPRAWNOŚĆ? | webinar”, gdzie na bieżąco są udostępniane kolejne informacje, w tym linki do zapisów na poszczególne webinary. Znajdziecie tam także kampanię, w której w krótkich filmikach przedstawiamy fakty i mity o niepełnosprawności intelektualnej. Do zobaczenia!

 

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

annann

1 0

super inicjatywa! 13:42, 03.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MartaMarta

0 0

Bardzo dobrze, że powtają takie wydarzenia. Powinniśmy jak najwięcej edukować się w tym temacie. To bardzo ważne, więc cieszę się, że rozprzestrzeniają Państwo wieść o tych webinarach ? 14:09, 03.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%