Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy protestują przeciwko wysypisku śmieci na Transportowej!

14:34, 30.12.2020 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie przy ul. Transportowej 11 w Krotoszynie. Mieszkańcy dwóch bloków obawiają się smrodu, rozmnażania gryzoni i insektów oraz dużego ruchu pojazdów w ciasnej zabudowie. I tej lokalizacji mówią zdecydowanie „nie”.

 

Po rozstrzygnięciu przetargu, ogłoszonego przez Związek Międzygminny Eko Siódemka na odbiór, wywóz odpadów, 16 października 2020 r. zamknięto PSZOK przy ul. Ceglarskiej. Firma EKO z Kalisza – zwycięzca przetargu – nie podjęła rozmów w sprawie uruchomienia w tym samym miejscu.

 

Czekali na nowy punkt

Powstał problem, bo mieszkańcy gminy Krotoszyn nie mają gdzie wywozić gruzu po remontach, starych mebli i sprzętu AGD-RTV. Działa tylko podobny punkt w podkobylińskim Rzemiechowie.

Z tego powodu mieszkańcy pisali do „Rzeczy Krotoszyńskiej” prośby o interwencję. Z wyjaśnień, jakie otrzymaliśmy od firmy EKO, wynikało, że nowy PSZOK zostanie uruchomiony na początku 2021 r. Nie było jednak wiadomo, gdzie.

– Prowadzone są jeszcze rozmowy z właścicielami nieruchomości w dwóch lokalizacjach. (…) Jedna z nich znajduje się w Krotoszynie – powiedział nam pod koniec listopada adwokat Maciej Mazurek, prawnik kaliskiego EKO.

 

Na ul. Transportowej

28 grudnia Eko Siódemka powiadomiła, że trwają procedury zmierzające do uzyskania  zezwoleń na uruchomienie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Transportowej 11 w Krotoszynie. „W związku z powyższym, po uruchomieniu punktu zostaną przedstawione dodatkowe informacje dotyczące funkcjonowania PSZOK-u” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Eko Siódemki.

Dodajmy, że chodzi o teren w pobliżu m.in. wytwórni pasz i zakładów ślusarskiego czy wulkanizacyjnego, ale i budynków mieszkalnych.

Na sesji krotoszyńskiej Rady Miejskiej, która odbyła się 29 grudnia, dowiedzieliśmy się, że radni odbierali telefony od osób oburzonych zlokalizowaniem punktu z odpadami w ich bliskim sąsiedztwie.

 

Smród, hałas i gryzonie…

Mieszkańcy zadzwonili również do naszej redakcji. Jak podkreślają, takie składowisko niesie za sobą wiele zagrożeń i uciążliwości dla środowiska i mieszkańców.

– Smród, rozmnażanie się insektów i gryzoni oraz hałas wywołany wzmożonym w ciasnej zabudowie transportem, załadunkiem i rozładunkiem – mówi nam jedna z mieszkanek bloku.

Dlatego nie wyrażają zgody na jego lokalizację. Mieszkańcy najbardziej boją się uciążliwego ruchu, który może stanowić zagrożenie dla nich.

– Tu jest wąski przejazd, to droga wewnętrzna. Nie chcę, aby codziennie wiele samochodów przejeżdżało nam pod oknami. No i kto weźmie odpowiedzialność, jeśli dojdzie do wypadku. Przecież tu są dzieci! – mówi oburzona mieszkanka.

Dlatego domaga się, aby jedyny dojazd był wytyczony za blokiem nr 15, drogą gruntową prowadzącą do nieruchomości, na której ma zostać otwarty nowy PSZOK.

 

Otworzą tylko na rok

– Było niezadowolenie, że PSZOK nie działa, a teraz ma się pojawić i jest zaniepokojenie mieszkańców. Oferent, który wygrał przetarg, ma obowiązek taki PSZOK urządzić – powiedział burmistrz Franciszek Marszałek.

Jak poinformował, punkt składowania odpadów zostanie usytuowany na zapleczu ul. Transportowej. Zezwolenie na urządzenie go w tym miejscu wydaje krotoszyńskie starostwo.

EKO z Kalisza wygrało przetarg na rok. Lokalizacja krotoszyńskiego PSZOK-u zmieni się ponownie od stycznia 2022 r. Eko Siódemka wybuduje bowiem swój punkt przy ul. Ceglarskiej, w miejscu dotychczasowego. Będzie on służył mieszkańcom gminy Krotoszyn.

 

Pismo do burmistrza

Mieszkańcy Transportowej opisali swoje obawy i złożyli protest do burmistrza. Pod pismem wysłanym 29 grudnia podpisały się 24 osoby. Domagają się zorganizowania spotkania konsultacyjnego w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Burmistrz, gdy zamykaliśmy to wydanie, nie odpowiedział na pismo. Na sesji zaś stwierdził, że PSZOK nie jest uciążliwym składowiskiem. Tam trafiają odpady wielkogabarytowe, gruz i opony. I są tam tymczasowo gromadzone.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

QwertQwert

10 1

Jak takie wysypisko jest nie uciążliwe to trzeba *%#)!& zrobić na tyłach urzędu miejskiego tam jest dużo miejsca i łatwy dojazd. Urzędnicy nie muszą do pracy samochodami przyjeżdżać i burmistrz będzie miał ładny widok. 18:19, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

2 9

Z komentarza o pseudonimie Qwert wynika, że głupoty w Krotoszynie nie brakuje. 19:17, 30.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

QwertQwert

6 1

To niech zrobią wysypisko u Mariana. 15:02, 31.12.2020


X-Men X-Men

8 1

Niech mieszkańcy miasta wreszcie przejżą na oczy i pomyślą podczas wyborów na burmistrza...
17:52, 31.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiastowyMiastowy

8 1

Wstyd żeby nasze miasto nie miało swego wysypowiska segregacji no ale cóż wiadomo PSL 17:59, 31.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Piotrek Piotrek

7 1

Ja mam czasem wrażenie że burmistrz i reszta dbają bardziej o wieś i tam bardziej kasa leci ,ktoś myśli podobnie? 13:39, 01.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA