Zamknij
REKLAMA

Nie odmówisz przyjęcia mandatu. Kontrowersyjny projekt PiS

08:41, 12.01.2021 | S.P
Skomentuj ZDJĘCIE POGLĄDOWE, Pixabay.com
REKLAMA

Chodzi o projekt, który klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie 8 stycznia. Propozycja zakłada rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz jedynie ewentualnego zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Obecnie jest tak, że w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Z założenia ma on na celu "usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia".Najwięcej kontrowersji budzi zapis zniesieniu prawa do odmowy mandatu.Projekt budzi zastrzeżenia wielu prawników, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Krytykują go także politycy KO i Lewicy. Sprzeciwia się także koalicjant PiS - Porozumienie.

"Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Istnieją bowiem wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych zmian z polskim porządkiem prawnym" – czytamy w oficjalnym komunikacie partii wicepremiera Jarosława Gowina.

Tymczasem Jan Mosiński, poseł PiS z kaliskiego okręgu wyborczego, zwraca uwagę politykom Porozumienia, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, to nie należy ich rozwiązywać w mediach - "bo od projektu do uchwalenia ustawy jest daleka droga"  – powiedział m.in. portalowi wPolityce.pl.

Mosiński twierdzi, że projekt ten zmierza do usprawnienia pracy sądów. Jak zaznacza, wiele spraw, rozstrzyganych w sądach rejonowych, to właśnie kwestie dotyczące spraw o wykroczenia.

Poseł PiS projekt ustawy uważa za dobry i zapewnia, że będzie go bronił.

"Tutaj nie ma żadnego zamachu na swobody obywatelskie. Zgodnie z projektem, każdy będzie miał możliwość odwołania się, jeżeli uzna, że mandat został nałożony wadliwie" – podkreślił w rozmowie z wPolityce.pl.

źródło: PAP, wpolityce.pl

(S.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

irasiras

0 1

Dzisiaj przyjmując mandat , nie mogę po przemyśleniu sprawy na spokojnie odwołać się do sądu .
W przeciwieństwie do ustawy która mówi że każdy będzie miał możliwość odwołania się .
Poza tym potrzeba by było przeanalizować całość ustawy i nie przekreślać na wstępie .

22:39, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kiczkicz

2 0

chyba na głowę upadli, nic dodać nic ująć !!! 07:50, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pis...da? Zabierze!Pis...da? Zabierze!

1 0

Tanie Państwo!?! Najpierw zapłać , a potem się odwołuj.To może potrwac latami po pseudoreformach Pisiaków z przystawkami.I wtedy to na nas spadnie obowiązek udowodnienia braku przewinienia !
To jak się to ma do domniemania niewinności? 07:58, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz