Zamknij
REKLAMA

KOBYLIN. Głaz Zenon został pomnikiem przyrody

17.03, 26.09.2022 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 17.03, 26.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

 

Ma wymiary dziesięć na pół metra. Leży w obrębie wsi Nepomucenów i będzie (ponownie) podlegał ochronie prawnej.

 

— Jest to głaz narzutowy usytuowany w Leśnictwie Kuklinów, który został ustanowiony pomnikiem przyrody na podstawie rozporządzenia wojewody leszczyńskiego w grudniu 1998 roku. Powyższe rozporządzenie utraciło jednak moc z dniem 3 sierpnia 2001 r. — wyjaśnia Wiesław Popiołek, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Kobylinie.


Okazało się, że w uchylonym akcie prawnym były błędy. Po pierwsze napisano, że zlokalizowany był w gminie Pogorzela, po drugie podany rozmiar w obwodzie był zaniżony — 4,5 m, podczas gdy w rzeczywistości ma 10 m. Nadleśnictwo Krotoszyn, jako właściciel działki leśnej, na której znajduje się głaz, wystąpiło z wnioskiem o ponowne ustanowienie głazu pomnikiem przyrody i sprostowanie błędów. Obiekt ten będzie oznakowany tabliczką. 

— Dla uhonorowania długoletniej pracy w latach 1971-1997 miejscowego leśniczego Zenona Janowskiego zaproponowano, by przedmiotowy głaz posiadał nazwę „Zenon” — powiedział Wiesław Popiołek. 


Głaz wyróżnia się oryginalnym kształtem i rozmiarami (10 x 0,5 m). Zdaniem samorządowców ustanowienie go pomnikiem przyrody przyczyni się do uwydatnienia jego wartości kulturowej, historycznej i przyrodniczo-krajoznawczej. Objęcie głazu ochroną prawną pozwoli zachować go dla przyszłych pokoleń.
Tego nieożywionego tworu przyrody nie wolno uszkadzać, niszczyć ani przekształcać. Tak samo jak gleby, na której leży. Zabronione jest wykonywanie prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Można natomiast pielęgnować go i zabezpieczać w ramach tzw. dobrych praktyk geologicznych.
Uchwałę w sprawie ustanowienia pomnika przyrody przyjęli kobylińscy radni. 

(Sebastian Pośpiech )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%