Zamknij

Skok inflacji w styczniu. Największe uderzenie w portfele Polaków od 2011 roku

20:55, 15.02.2020 | red.
Skomentuj
REKLAMA


Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów inflacja w styczniu 2020 r. wzrosła do najwyższych poziomów od lat.  Wynosi 4,4%. Mimo optymizmu NBP jej spadek w kolejnych kwartałach jest trudny do przewidzenia.

To najszybszy wzrost od grudnia 2011 r. Inflacja poszybowała z powodu kumulacji różnego rodzaju opłat związanych m.in. z  podwyżką płacy minimalnej, rosnącymi cenami energii, a także usług. Ciągle widoczny jest trend wzrostu żywności.

Wprawdzie NBP przekonuje, że galopujące ceny w II połowie roku przyhamują, ale nie jest  to takie oczywiste. Badania pokazują, że aż 88 proc. ankietowanych Polaków spodziewa się  utrzymania inflacji bądź jej dalszego przyspieszenia. Niedobrą prognozą jest widmo grożącej rolnictwu suszy podkreśla strefainwestorow.pl

Według ekonomistów przyczyną są przede wszystkim wyższe ceny energii elektrycznej i wciąż drożejąca żywność wraz z wyrobami alkoholowymi objętymi 3-krotnie wyższą akcyzą, niż zapowiadał to przed wyborami rząd.

Meteorolodzy ostrzegają przed największą od 50 lat suszą, co dodatkowo wpłynie na ceny warzyw i owoców. Wielką niewiadomą jest również dalszy wzrost cen usług.

W grudniu 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wniósł 3,4% i był o 0,8% wyższy niż w listopadzie. NBP jeszcze w zeszłym roku prognozowało, że wzrost inflacji na 2,9%.

 

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA