Zamknij

Krotoszyńscy autorzy w antologii poetów wielkopolskich

20:06, 07.03.2021 red. Aktualizacja: 10:03, 09.03.2021
Skomentuj

 

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się antologia Poznańskiego Klubu Literackiego „Daję słowo”. Redaktorami tomu, sygnowanego przez wydawnictwo FONT, są Łucja Dudzińska i Jerzy Grupiński. W książce znalazły się wiersze dwóch krotoszynian – Janusza Urbaniaka i Józefa Zdunka.

„Daję słowo” wydano z okazji 50-lecia klubu, który skupia ludzi pióra z Poznania i Wielkopolski. Dorobek instytucji jest bardzo duży, a zestaw nazwisk, które przewinęły się przez nią imponujący. Właściwie każdy poznański poeta zaczynał lub przez pewien czas był związany z klubem – najpierw ulokowanym w Pałacu Kultury, a ostatnio w Piątkowskim Centrum Kultury. Wśród tych najgłośniejszych nazwisk są Stachura, Babiński, Barańczak, Milczewski-Bruno, Krynicki.

Od 2005 r. klub wydaje – bez przerwy – „Protokół Kulturalny”, kwartalnik wypełniony nowościami z literatury. Publikują tu nie tylko członkowie klubu. Ukazały się wydania monotematyczne poświęcone m.in. Guenterowi Grassowi czy Franciszkowi Starowieyskiemu. Swoje wiersze ogłaszali na jego ascetycznych czy skromnych poligraficznie łamach Julia Hartwig, Marcin Świetlicki oraz głośni Wielkopolanie – choćby Sergiusz Sterna-Wachowiak, Bogusława Latawiec. „Protokół” bywa chętnie komentowany w czasopismach literackich – „Akancie”, „Latarni Morskiej” czy „Toposie”.

Jerzy Grupiński – założyciel, niestrudzony szef klubu i jego dusza – pisze w słowie wstępnym: „Mowa, język, co oczywiste (ale może warto to zapisać, powiedzieć głośno), stanowi ciągle podstawowy akt naszej aktywności wobec innych ludzi. Tak jak wcześniej, niniejsza antologia gromadzi teksty kręgu Klubu Literackiego. Chce być tak wydarzeniem towarzyskim, jak i twórczym, dokumentującym drogi pióra, pasje i zainteresowania autorów. Stąd i rozmaitość form wypowiedzi: liryka, proza, esej, felieton...”.

Z klubem od kilku lat związani są Józef Zdunek i – nieco później – Janusz Urbaniak. Ten pierwszy wydał kilka własnych tomików, drugi czeka na swoją pierwszą autorską książkę poetycką. W antologii Poznańskiego Klubu Literackiego swój dorobek prezentuje 47 autorów.

(red.)

 

Janusz Urbaniak

 

WROCŁAW

 

widział tu tylko brąz

barwy w odcieniach głębi

połać bijącą od gęstej rzeki

zwłaszcza teraz w dniu długim

gdy jego przeszłość przystanęła

a on czuł smak palonych gałęzi

drżały jego myśli niezamknięte

w mieście gdzie słychać było

jeszcze krzyki tych którym

zabrano języki rzeczy i miłość

choć były coraz cichsze

ale niezmywalne

 

 

Józef Zdunek

 

ŚWIAT RZEKA

 

myśli się plączą

w Heraklitowym świecie-rzece

w filozoficznej zmienności bytu

w zmaterializowanym świecie

gdzie krótkotrwałość człowieka

jest tylko preludium do wieczności

mgnieniem istnienia

bez jakiejkolwiek stagnacji

w ciągłym ruchu

w ciągłej wędrówce

i pytam siebie

dlaczego

 

 

Fotografia z książki. Tadeusz Różewicz – jeden z gości Klubu Literackiego. Na pierwszym planie prof. Edward Balcerzan

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%