Zamknij

O czym mówiła ambasador Izraela?

09:16, 19.06.2019 Jacek Kępa Aktualizacja: 22:21, 01.07.2019
Skomentuj

Podczas XV spotkania "Wiara, nauka sens kultura europejska wobec spraw ostatecznych" gościem dr. Jacka Kępy była Anna Azari, ambasador państwa żydowskiego w Polsce.

Religia starożytnego Izraela to drugi, obok filozofii starożytnej Grecji, filar kultury europejskiej. Swój kształt zawdzięcza ona żydowskiej idea Boga jako twórcy świata. Choć drogi kultur europejskiej i tradycji żydowskiej rozeszły się, to powinniśmy pamiętać, że Biblia jest początkiem zarówno dla Żydów, jak i dla nas. Stąd zaproszenie pod adresem Anny Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Burzliwe dzieje Izraela
Dyplomatka mówiła o początkach ruchu syjonistycznego, którego celem było odbudowanie państwa żydowskiego w Palestynie. Na początku listopada 1947 kraje członkowskie ONZ przegłosowały utworzenie dwóch państw – jednego dla Żydów, drugiego dla Arabów. Kilka miesięcy przed Deklaracją Niepodległości Żydzi zostali zaatakowani przez państwa arabskie.
14 maja 1948 zgodnie z decyzją ONZ ogłosili Deklarację Niepodległości. Państwo Izrael od początku musiało walczyć o swe istnienie. W roku 1956 doszło do kryzysu sueskiego i wojny z Egiptem. W 1967 r. wybuchła wojna sześciodniowa, a w 1973 wojna Yom Kippur. Po jej zakończeniu na Bliskim Wschodzie rozpoczął się proces pokojowy. W 1979 r. Izrael podpisał traktat pokojowy z Egiptem, a w 1994 z Jordanią. Rok wcześniej uznał istnienie Organizacji Wyzwolenia Palestyny i Autonomii Palestyńskiej.

Drudzy na świecie
Państwo to ma obecnie około 8,5 mln mieszkańców, wśród których 75 proc. to Żydzi. Charakterystycznym elementem rzeczywistości izraelskiej są kibuce, czyli spółdzielcze gospodarstwa rolne, których dziś jest tam jest dziś aż 270.
W 2017 r. wzrost gospodarczy wyniósł 3,8 proc., a PKB na jednego mieszkańca wyniósł ponad 40 tys. dolarów.
Izrael to drugi kraj na świecie pod względem innowacyjności i drugi po Dolinie Krzemowej ośrodek przemysłu elektronicznego.

Holokaust i Sprawiedliwi...
W dyskusji, jaka wywiązała się po wykładzie, pani ambasador podkreślała obopólny wzrost zainteresowania mieszkańców naszych krajów. Wśród kwestii poruszanych przez publiczność pojawił się także Holokaust.
Anna Azari podkreśliła, że wymordowanie przez Niemców trzech milionów Polaków to wielka tragedia, ale równie wielką było wymordowanie trzech milionów polskich Żydów, bo wojnę zdołało przeżyć zaledwie kilkaset tysięcy spośród nich. Ci, którzy ocaleli, byli narażeni potem na niebezpieczeństwo utraty życia z rąk Polaków już po wojnie, jak świadczy o tym choćby pogrom kielecki.
Z drugiej strony Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale nie wszyscy do Żydów nastawieni są przychylnie.

Sprawa Jedwabnego
Jeden z uczestników spotkania zapytał, czy sprawa wsi Jedwabne wpływa na obecne relacje między naszymi państwami. Zdaniem pani ambasador, Jedwabne to wyłącznie problem relacji polsko-polskich i Polacy sami kwestię tę powinni ostatecznie wyjaśnić.
Najważniejszym zadaniem – według pani ambasador – jest budowanie mostów między naszymi krajami.

 

(Jacek Kępa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%