Zamknij

POZNAŃ. Obchodziliśmy Dzień Pszczoły. 2 mln złotych dla pszczelarzy od samorządu wielkopolskiego

10:32, 25.05.2021 | red.
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd Województwa Wielkopolskiego już po raz czwarty wspiera wielkopolskich pszczelarzy. W 2021 r. – w ramach wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa Przyrodniczego – dofinansuje zakup pokarmów pszczelich niezbędnych do przetrwania pni pszczelich w okresach bezpożytkowych.

Realizacja tego programu ma ogromne znaczenie dla poprawy zdrowotności oraz produktywności rodzin pszczelich. Dofinansowanie w wysokości 2 mln zł pozwoli zapewnić należyte zabezpieczenie pokarmowe w ponad 130 tys.ulach znajdujących się na terenie naszego województwa. Człowiek w dużym stopniu wywiera wpływ na populacje pszczół, przez swoją agresywną gospodarkę i zmniejsza ich populację.

– Samorząd wojewódzki od kilku lat wspiera pszczelarstwo. Pszczoły odgrywają ważna rolę w zapylaniu wielu roślin, dlatego powinniśmy dostrzegać ich ważną rolę w istnieniu ekosystemów oraz pracę dla rozwoju gospodarki i ludzkości. Społeczeństwo musi być świadome i dlatego starajmy się stwarzać jak najlepsze warunki ich egzystencji, tworząc liczne łąki kwietne i ogrody im przyjazne – mówi Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

Wsparcie sektora pszczelarskiego realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku zmienia kierunek działania.

– 2 mln zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego pozwolą wspomóc pszczelarzy w przygotowaniach do zimowania swoich pasiek. Pokarmy pszczele spełniające odpowiednie normy i badania ułatwią przetrwanie wielu rodzin pszczelich powodując zmniejszenie start powstających w wyniku zimowania tych pracowitych owadów – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Stosowna umowa na realizację zadania została podpisana pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży reprezentującym także związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania. W ramach realizacji zadania i założeń programu zakupione zostaną ciasta, pasty cukrowe stosowane w dokarmianiu rodzin pszczelich produkowanych pod nadzorem weterynaryjnym posiadające certyfikaty do stosowania dla gatunku pszczoła miodna (Apis Meliffera) wraz z możliwością dystrybucji wśród wszystkich pszczelarzy na terenie Wielopolski.Realizowane od 3 lat programy cieszą się ogromnym zainteresowaniem środowiska pszczelarskiego w Wielkopolsce. Związki pszczelarskie działające na terenie województwa doskonale znają potrzeby i wyzwania stojące przed pszczelarzami w trudnych dla pszczół czasach.

– Dlatego istotna jest współpraca samorządu wojewódzkiego ze środowiskiem pszczelarskim, by programy wsparcia wymiernie przyczyniały się do poprawy stanu całego sektora pszczelarskiego w Wielkopolsce – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Dotychczas Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspierał sektor pszczelarski funkcjonujący na terenie województwa po przez dofinansowanie zakupu węzy pszczelej. W ciągu trzech lat trwania programu zakupiono i rozdystrybuowano ponad  130 tys. kg plastrów węzy o wartości 6 mln zł. Z pomocy skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy i wymienione zostało 100% węzy w wielkopolskich ulach.

– Wsparcie wielkopolskiego pszczelarstwa realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w znaczącym stopniu przyczyniło się do poprawy stanu pasiek. Pszczelarze, którym udało wymienić całą swoją węzę na nową spełniającą normy jakości i weterynaryjne, zauważają poprawę zdrowotności utrzymywanych pasiek – dodaje Prezes Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży  Walenty Pawłowski.

Ponadto w tym czasie w regionie udało się zasadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych. W ciągu czterech lat na  realizację zadania przeznaczono blisko 5 mln zł. Program ten cieszy się stałym zainteresowaniem, a przeznaczone środki na ten cel są w całości wykorzystywane.

Na zdjęciu: Marszałek Marek Woźniak i wicemarszałek Krzysztof Grabowski (pierwszy z prawej)

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%