Zamknij

Picie gorącej herbata sprzyja RAKOWI PRZEŁYKU

18:25, 27.10.2019 | red.
Skomentuj
REKLAMA

Według jednego z raportów Światowej Organizacji Zdrowia picie gorącej herbaty jest bardzo niebezpieczne.

Nie może być gorąca
Światowa Organizacja zdrowia (WHO) alarmuje: picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Swoje ostrzeżenie podpiera obszernym opracowaniem naukowym. Badanie prowadzono w latach 2004-2019 na grupie 50 tys. uczestników. Analizowano różne nawyki żywieniowe, w tym zwyczaje picia herbaty. U tych osób, które piły herbatę cieplejszą niż 60 st. C i więcej niż dwie duże filiżanki dziennie, ryzyko zachorowania na raka przełyku wzrosło do 90 proc.

Herbata jest zdrowa
Czarna herbata ma wiele zalet – oczyszcza organizm, wspomaga pracę układu trawiennego, zwalcza wolne rodniki i obniża cholesterol. Zawiera kofeinę, taniny, antyoksydanty. Jej regularne picie zaleca się tym, którzy dbają o swoje zdrowie i samopoczucie. Jeżeli pijemy herbatę niegorącą i w mniejszych ilościach – nic nam nie grozi. Niski jest także przy tej okazji wskaźnik dodatkowych czynników prowadzących do nowotworu – palenia papierosów czy picia alkoholu.

Uszkodzenie przełyku
Picie gorącej herbaty wystarczy, by ryzyko zachorowania na ten konkretny rodzaj raka poważnie wzrosło. Naukowcy tłumaczą – podczas picia dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a w miejscach tych uszkodzeń zaczynają zachodzić niewłaściwe procesy podziałów komórkowych. WHO  wydała komunikat, że picie gorącej herbaty prowadzi do raka. Zaleca przy tym picie naparu o temperaturze niższej niż 60 st. C.


Ten rak jest w czołówce
Polacy nie są przyzwyczajeni do picia letniej herbaty. Zaparzają ją i nie czekając aż ostygnie, wypijają. Podkreślają wręcz, że sprawia im przyjemność picie gorącego napoju, zwłaszcza, że często chcą się nim rozgrzać. Tak jest w miesiącach jesienno-zimowych. Tymczasem nie powinniśmy bagatelizować ostrzeżenia WHO. Tym bardziej, że rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym nowotworem na świecie i zabija rocznie ok. 400 tys. osób.

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA