Zamknij

Jak chronić się przed upałami?

18:32, 06.07.2019 | J.U
Skomentuj
REKLAMA

Coraz bardziej dokuczają nam upały. W najgorętsze dni, których każdego roku ma być coraz więcej, temperatura dochodzi do 35 st. Celsjusza. Jak się przed nimi bronić?

Podczas skwaru najwyższe temperatury notuje się w godz. 15.00-18.00, ale największe promieniowanie ultrafioletowe występuje między 12.00 i 13.00.
Upały najgorzej znoszą osoby starsze i dzieci, ale także młodzi i dorośli o dobrej kondycji i zdrowiu, nie są bezpieczni. W takie dni tracimy od 1,5 do 2 l wody i nietrudno się odwodnić. Pojawiają się zawroty głowy i osłabienie, a w skrajnych przypadkach utrata przytomności. Odwodnienie może także prowadzić do śmierci.

Jak najwięcej pijmy
Nasz organizm składa się głównie z wody i gdy nie mamy do niej dostępu, tracimy siły. Ryzykujemy wtedy poważnym odwodnieniem organizmu. W normalnych warunkach  powinniśmy spożywać do 2 l wody dziennie, a w trakcie skwarów, gdy jesteśmy fizycznie aktywni – nawet do 8 l itrów na dobę.
Najlepiej pić napoje samemu przygotowane, np. wodę z miodem, cytryną czy solą. W ten sposób uzupełniamy makroskładniki utracone przez pocenie. Gaszenie pragnienia napojami gazowanymi lub słodzonymi sokami jest błędem.  

Właściwie jedzmy
Podczas upałów kluczowa jest także dieta. Pocąc się tracimy z organizmu sód, a z moczem wydalamy potas i magnez. Bardzo ważne jest więc uzupełnianie ich poziomu, m.in. poprzez jedzenie.
Dobrym pomysłem jest spożywanie owoców posiadających dużo wody (arbuzy, mango, winogrona) i koktajli. Warto polubić buraki, bo to warzywo będące skarbnicą cennych pierwiastków – m.in. żelaza, wapnia, magnezu, potasu, manganu, sodu. Warto jeść owoce cytrusowe, które schładzają organizm i unikać ciężkostrawnych, smażonych potraw.

Odpowiedni ubiór
Dużą rolę odgrywa sposób ubierania się, który ma ogromny wpływ na pocenie się naszego ciała. Bardziej pocimy się w ciemnych, obcisłych ubraniach z materiałów nieprzewiewnych, a mniej w odzieży w jasnych kolorach, o luźniejszym kroju, wykonanych z naturalnych lub oddychających materiałów.
Wychodząc na słońce koniecznie należy chronić głowę, zakładając lekką czapkę, kapelusz czy chustę.

Schładzanie powietrza
W miejscu pracy nie powinniśmy siedzieć na słońcu. Jeżeli przez dłuższy czas musimy przebywać w otwartej przestrzeni, należy od czasu do czasu odpocząć w chłodnym, najlepiej klimatyzowanym pomieszczeniu. Takie okazje znaleźć możemy w niektórych sklepach czy restauracjach. Wystarczy 30 min., aby organizm się ochłodził.
W domu przydatny jest wiatrak, który na jakiś czas daje odczucie chłodu.

Unikanie słońca
Pamiętajmy, że między 10.00 a 16.00 należy bezwzględnie unikać nie tylko zwiększonej aktywności fizycznej, ale także samego przebywania na słońcu. W tym przedziale czasu najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest promieniowanie UV.
Ruch na świeżym powietrzu najlepiej przełożyć na późne godziny wieczorne, korzystając z długich dni. Warto też skorzystać z rozsądnych kąpieli nie tylko w otwartych basenach, ale także w krytych, gdzie słońce bezpośrednio nie operuje.

(J.U)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Gosiaczek Gosiaczek

0 0

Nawodnienie i jeszcze raz odpowiednie nawodnienie organizmu! Czysta woda totalnie mi nie wchodzi, ale gdy zrobię sobie mrożoną tea na bazie herbat z serii sunny garden (przecudne smaki, ukochany to tropikalna z granatem i acerolą) to już inna bajka. Trochę lodu, cytryny i można funkcjonować normalnie! 22:05, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LenaLena

1 0

Nawodnienie organizmu zwłaszcza podczas upalnych dni jest bardzo ważne. Jednak gdy znudzi mi się woda. Robię mrożone herbatki od Malwy z serii sunny garden. U mnie w domu wszyscy uwielbiają tropikalną herbatkę z granatem i acerolą. Dużo kostek lodu i kilka plasterków cytryny.Pychotka 11:49, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

katekate

1 0

a mnie najlepiej jest ugasić pragnienie cisowianką z lodówki, żadnego cukru bo po tym jeszcze bardziej chce się pić 16:49, 26.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA