Zamknij
REKLAMA

Ile spać, aby być wypoczętym?

14:03, 27.05.2022 | .
Skomentuj

Odpowiednie wypoczęcie w trakcie snu uzależnione jest zarówno od jego jakości, jak i długości. Zbyt długi sen może skutkować uczuciem ospałości, z kolei zbyt krótki powoduje senność oraz negatywnie wpływa na czas reakcji i pracę mózgu. Sen jest niezwykle istotnym elementem życia człowieka, bowiem pozwala "wyczyścić mózg" i zregenerować tkanki, dlatego należy dbać, by osiągał jak najwyższą jakość. Ile należy spać i jak zadbać o wygodę podczas sennego wypoczynku?

Długość snu

Optymalna długość wypoczynku sennego jest indywidualną kwestią każdego człowieka. Przyjmuje się, że najbardziej jakościowy sen trwa od 6 do 8 godzin. Oznacza to, że właśnie w tym zakresie każdy powinien poszukiwać swojej optymalnej długości spania. Taki przedział godzinowy nie jest jednak przypadkowy. Podczas snu występują dwie główne fazy - NREM i REM, o których można przeczytać na: https://sleepinghouse.pl/artykul/fazy-snu-czyli-funkcjonowanie-mozgu-podczas-snu. W skrócie, faza NREM pozwala organizmowi na regenerację, a REM na uporządkowanie zdobytych informacji. Fazy te występują na przemian, co oznacza, że mózg przechodzi od fazy NREM do REM i z powrotem. Podczas 6-8 godzin snu występuje optymalna dla organizmu liczba obu faz, dlatego też odpowiednio długi sen sprawia, że ciało jest rześkie i wypoczęte, a informacje przyswojone poprzedniego dnia lokalizują się na trwałe w pamięci.

Jakość snu a świadome śnienie

Wspominając o fazie REM, nie sposób pominąć zjawiska świadomego śnienia i jego wpływu na jakość wypoczynku. Świadomy sen pozwala przeżywać marzenia senne w wyjątkowo realistyczny sposób, przez co jest pożądany dla tych, którzy pragną dodatkowej, sennej rozrywki. Należy jednak pamiętać, że świadomy sen może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, takie jak choćby paraliż senny. Mając na uwadze jakość snu, lepiej poświęcić odrobinę rozrywki w zamian za idealny wypoczynek. Więcej na temat świadomego snu można przeczytać na: https://sleepinghouse.pl/artykul/swiadomy-sen-co-to-takiego.

Jak zadbać o jakość snu?

By osiągnąć sen wysokiej jakości, należy pozbyć się wszelkiego rodzaju rozpraszaczy, które mogą spowodować wybudzenie czy zmęczenie ciała. Zasłonięte okna i opaska na oczy pomogą zniwelować rozpraszacze świetlne, takie jak promienie słoneczne. Stopery douszne pomogą odciąć się od ulicznych hałasów, lecz najważniejszą, często niezwykle zaniedbywalną kwestią, jest wygoda ciała podczas snu. Niemal każdy zaznał uczucia odrętwienia kończyn czy bólu mięśni bezpośrednio po przebudzeniu. Jest to następstwo złego ułożenia ciała, które może wynikać z niedostatecznie wygodnego łóżka czy materaca. By poprawić ten aspekt, warto przemyśleć wyposażenie sypialni w piankowe materace wysokoelastyczne i termoelastyczne czy hybrydowe materace łączące pianki i sprężyny. Firma Hidling oferuje materace w Ostrowie, które cechują się najwyższą jakością wykonania, dzięki czemu zapewniają doskonały wypoczynek podczas snu. Warto zapoznać się z produktami Hidling, poszukując zarówno materacy sypialnych, jak i medycznych, przystosowanych dla pacjentów z problemami w obrębie kręgosłupa czy mięśni pleców.

Długość i jakość snu to podstawa udanego odpoczynku

Łącząc odpowiednią długość snu z dbałością o jego jakość, można osiągnąć regenerację i sprawność mózgu na niezwykle wysokim poziomie. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla aktywnych fizycznie czy umysłowo. Każdy człowiek powinien zadbać o swój sen, jeśli chce witać każdy dzień z uśmiechem na twarzy.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%