Zamknij

Czym jest framework i do czego służy?

21:14, 19.09.2022 . Aktualizacja: 18:44, 26.09.2022
Skomentuj

Jeśli interesujesz się programowaniem, koniecznie musisz wiedzieć, czym są frameworki. Pisanie oprogramowania to bardzo satysfakcjonujące, ale pracochłonne zajęcie. Programiści znacznie więcej czasu spędzają na doskonaleniu starego kodu niż pisaniu nowego. Na szczęście istnieją frameworki, które pozwalają przyspieszyć pracę i uniknąć podstawowych błędów podczas kodowania [materiały partnera].

Framework – co to jest?

Warto wiedzieć, że wiele schematów powtarza się w procesie tworzenia aplikacji. Po co zatem tracić czas i samodzielnie pisać pewną standardową część kodu od zera, skoro można skorzystać ze sprawdzonego i bezbłędnego kodowania, które ktoś doprowadził już do perfekcji. Tym właśnie jest framework – dopracowaną strukturą i komponentem do budowy aplikacji. W kodzie są fragmenty, które pozwalają wyróżnić daną aplikację i to na nich należy się skupić, czyniąc z niej twór bardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikom niż pozostałe aplikacje dostępne na rynku. Pozostaje jeszcze ta część kodu, która napisana być musi, ale nie wymaga zbytniego zaangażowania i kreatywności i wówczas warto zdecydować się na framework.

Kiedy uczyć się frameworków?

Nauka programowania nie należy do najprostszych, ale zdecydowanie warto kształcić się w tym kierunku, ponieważ programista to zawód przyszłości. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisaniem kodu, najpierw opanuj niezbędne w tworzeniu front-endu języki programowania takie jak CSS, czy HTML, a dopiero potem przejdź do poznawania frameworków. Uporządkowany, intensywny tryb nauki to klucz do tego, by zostać rozchwytywanym na rynku specjalistą. Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności lub dobrze przygotować się do pracy jako programista, wybierz kursy Codecool (https://codecool.com/pl/). Nauka jest tam podzielona na etapy i frameworki takie jak React pojawiają się dopiero w drugim module. Kursanci najpierw opanowują JavaScript, HTML, CSS i system kontroli wersji Git. 

Zalety korzystania z frameworków

Tworzenie aplikacji z wykorzystaniem frameworków jest nie tylko szybsze, ale i łatwiejsze. W codziennej pracy programiści mierzą się z błędami w kodach i godzinami debugują. Korzystając z gotowych szablonów, ilość potencjalnych błędów jest zdecydowanie mniejsza. Poza tym takie kody są bezpieczne i sprawdzone. Oczywiście możesz postawić na swoim, samodzielnie stworzyć cały kod i być jego właścicielem. Ale po co? W pracy z klientem i deadlinea’ami najlepsze są szybkie i skuteczne rozwiązania. Liczy się bowiem efekt końcowy, ponieważ to za niego płaci klient. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%