Zamknij

Pranie rolety rzymskiej: Jak zdemontować roletę rzymską do prania?

14:43, 28.04.2020 | J.U
Skomentuj

 

Roleta rzymska to jedna z tych dekoracji okna, na którą warto zwrócić większą uwagę. Po pierwsze – jest bardzo ładna, po drugie – pełni funkcję zasłony, więc jest praktyczna, po trzecie – łatwo ją zdemontować i uprać. Podpowiadamy, jak zdemontować roletę rzymską do prania.

Roleta rzymska – co warto wiedzieć przed praniem

Rolety rzymskie szyte są z takich samych tkanin, z jakich szyje się zasłony. Dlatego nie ma jednego konkretnego sposobu prania rolet rzymskich. Wszystko zależy od rodzaju tkaniny, z jakiej zostały uszyte.Najłatwiej wyprać rolety z bawełny lub mikrowłókna. Te tkaniny nie wymagają nadmiernej ostrożności ani specjalnych środków piorących. Wystarczy je zwyczajnie uprać pralce i ewentualnie uprasować. Inaczej przedstawia się kwestia jedwabiu i lnu. Te tkaniny można prać tylko w specjalnych detergentach. Są bardzo delikatne i wymagające ostrożności, dlatego lepiej nie wieszać ich w kuchni, gdzie są bardziej narażone na zabrudzenia oparami tłuszczu. Rolety z weluru i welwetu po praniu dobrze jest przeprasować miękką szczoteczką, aby ujednolicić kierunek odbijania światła słonecznego. Inaczej będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Na ile to możliwe, warto zrezygnować z wirowania rolet. Łatwiej będzie je uprasować.

Roleta rzymska – jak zdemontować do prania

Rolety rzymskie przygotowuje się do prania inaczej niż zasłony. O ile zasłony wystarczy po prostu zdjąć z karnisza, z roletami jest trochę więcej pracy.
Ponieważ przygotowanie rolety trwa co najmniej kilkanaście minut, najwygodniej jest zdjąć ją w całości z uchwytów montażowych i położyć na dużym stole, łóżku lub podłodze. Dla wygody najlepiej położyć roletę do góry lewą stroną, która na co dzień zwrócona jest w stronę okna. Jeśli pamięć wzrokowa zawodzi, warto zrobić zdjęcie kompletnej rolety. Można będzie się nim posiłkować przy szykowaniu rolety do ponownego powieszenia.

Rozpoczynamy od wyjęcia sznurków. Rozwiązujemy je i przekładamy przez oczka, zaczynając od dołu. Następnie wyjmujemy fiszbiny i drążek obciążający. Na koniec odpinamy roletę od listwy montażowej. Roleta nie jest przymocowana na stałe, najczęściej przypina się ją rzepami.
Sznurki i fiszbiny warto opisać i odłożyć w bezpieczne miejsce. To ważne szczególnie wówczas, gdy pierze się kilka rolet w różnych rozmiarach.

Roleta rzymska – co przemawia za jej wybraniem

Możliwość swobodnego prania w razie potrzeby to niejedyna rzecz, która odróżnia rolety rzymskie od klasycznych. Klasyczne rolety pełnią funkcję praktyczną, trudno nazwać je dekoracją. W przeciwieństwie do nich rolety rzymskie, które po opuszczeniu przypominają wyglądem zasłony, są bardzo dekoracyjne i efektowne. Już na etapie szycia można ustalić, z ilu pasów mają się składać, co mocno przekłada się na ich wygląd. Roleta rzymska jest ozdobą okna niezależnie od tego, czy jest opuszczona, czy podniesiona do góry. Klasyczna roleta po podciągnięciu jest niewidoczna, rzymska tworzy nad górną framugą okna dekoracyjny zwój tkaniny.
Rolety rzymskie szyte są z tych samych tkanin, co zasłony i firany, a więc wybór wzorów i kolorów jest praktycznie nieograniczony. W przypadku rolet klasycznych wybór też jest niemały, ale do pełnej gamy różnorodnych tkanin jednak mu daleko.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz