Zamknij

Jak przygotować się do wyprawy do lasu?

12:23, 09.06.2020 | Przemysław Świerblewski
Skomentuj

Niebawem rozpoczną się wakacje - okres, w którym możemy więcej czasu poświęcić na wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby uniknąć nudy, warto wybrać się do lasu. To wspaniałe miejsce do uprawiania sporu, turystyki i rekreacji.

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej bowiem ubierzemy się na grzyby lub jagody, inaczej na obserwacje zwierzyny, a jeszcze inaczej na długie leśne wędrówki. Jest jednak kilka podstawowych zasad dotyczących ubioru.

Wygodne buty, długie spodnie

Najważniejsze są buty. Najlepiej, aby był to wygodny model trekkingowy, usztywniający nogę w kostce. Dzięki temu zabezpieczymy się przed kontuzją w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia. Wyższe buty to również lepsza ochrona przed ukąszeniami, np. żmii.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed owadami są długie spodnie, najlepiej ze ściągaczami. One utrudnią dostęp różnym krwiopijnym "pasażerom na gapę". Jeśli będą w jasnym kolorze, łatwiej zauważymy wędrującego po nich kleszcza. Spodnie powinny być zaopatrzone w wiele kieszeni, w których łatwo pomieścić niezbędny drobny ekwipunek, np. scyzoryk, plastry czy bandaż.

Na komary i kleszcze

Nie powinniśmy zapominać o czapce z daszkiem, a najlepiej kapeluszu. One ochronią nas przed słońcem i owadami. Koniecznie należy zaopatrzyć się w dobry środek odstraszający komary i kleszcze. Należy nim spryskać wszystkie odsłonięte części ciała, a także „wejścia” do nogawek, rękawów i okolice kołnierzyka.

Niestety, zastosowanie się do tych zasad nie daje stuprocentowej ochrony przed ukąszeniem. Dlatego po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Jeśli okaże się, że jakiś na nas żeruje, nie panikujmy. Pamiętajmy, iż nie wolno go niczym smarować, gdyż powoduje to wymioty kleszcza, które w całości trafiają do naszego organizmu.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza trzeba delikatnie usunąć chwytając go paznokciami, pęsetą lub specjalnymi kleszczołapkami (do kupienia w aptece) i wykręcając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Szybkie usunięcie pasożyta znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przez niego przenoszonymi. Do lekarza powinniśmy się udać, gdy po kilku czy kilkunastu dniach wokół miejsca ukąszenia pojawi się czerwony pierścień, który może zmieniać lokalizację na ciele. To tzw. rumień wędrujący - znak, że zostaliśmy zarażeni krętkami borelii. Na szczęście na tym etapie choroba powinna się łatwo poddać antybiotykoterapii.

Miejsca nam wystarczy

Nasza odzież powinna być lekka i "oddychająca". Najlepiej sprawdzają się tkaniny z "oddychającą" membraną,  które chronią przed deszczem i wiatrem, przepuszczając jednocześnie na zewnątrz nadmiar wilgoci z potu. Na wycieczki do lasu wystarczy membrana o parametrach 5 tys. mm H2O i 5 tys. g/m2/24h.

Krotoszyńskie lasy pełne są wyjątkowych, urokliwych miejsc. Znajdziemy w nich niezwykłe przyrodnicze perełki, ślady historii, miejsca rekreacyjne, szlaki rowerowe, ścieżki edukacyjne, jagody, grzyby, poziomki. Z pewnością każdy może mieć własny powód, aby odwiedzić nasze lasy,  i dla każdego starczy miejsca.

Abyśmy wszyscy mogli korzystać z uroków leśnych wycieczek, powinniśmy również przestrzegać kilku podstawowych zasad. To tzw. leśny savoir-vivre. Dzięki temu las zawsze będzie przyjaznym miejscem dla każdego turysty. Do zobaczenia na szlaku. Darz Bór!

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz