Zamknij

RCP - co to jest?

12:27, 09.06.2020 J.U Aktualizacja: 14:01, 09.06.2020
Skomentuj

 

RCP, skrót od Rejestracji Czasu Pracy oznacza wszystkie techniczne środki podjęte przez pracodawcę w celu rejestrowania godzin przyjścia pracownika i rozpoczęcia pracy, spóźnień, wcześniejszych wyjść, nieobecności, zwolnień z pracy, czy też godzin nadliczbowych.

RCP może przybierać więc tradycyjną postać dokumentu, w którym wpisywane będą godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy przez zatrudnionych lub też, co bardziej powszechne elektronicznych urządzeń zapisujących wskazane dane w systemach informatycznych. Coraz więcej firm stawia na elektroniczną rcp, co zdecydowanie ułatwia pracę i prowadzi do wzrostu efektywności w prowadzeniu rejestracji czasu pracy

RCP – jakie korzyści? 

Jakie korzyści dla pracodawcy płyną z korzystania z rejestracji czasu pracy, zwłaszcza elektronicznej? Używanie rejestratorów czasu pracy w postaci elektronicznych mechanizmów sprzężonych w informatyczne systemy zapisujące dane na serwerach firmowych lub w chmurze to wielkie ułatwienie w prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Pracodawca może wydać swoim pracownikom specjalne karty z kodem kreskowym przypisanym indywidualnie do danej osoby. zatrudniony pojawiając się w miejscu pracy, ma obowiązek sczytać kod kreskowy zawarty na karcie poprzez specjalny, elektroniczny czytnik. Nowoczesne rejestratory czasu pracy mogą działań na PIN lub nawet na odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy. Niektóre aplikacje umożliwiają zainstalowanie programu w telefonie, dzięki któremu pracownik rejestruje swoją obecność w pracy poprzez sczytanie kodu QR. Sprawdź więcej na temat zalet RCP w artykule – "RCP - jakie korzyści płyną z prowadzenia w firmie rejestracji czasu pracy?"

Dodatkowe zalety RCP 

Jakie jeszcze dodatkowe zalety dla pracodawcy kryją się za elektroniczną rejestracją czasu pracy? Elektroniczne programy do RCP automatycznie wykrywają wszelkie błędy w grafiku i rejestrze czasu pracy. Eliminuje to więc przypadki ludzkich błędów w wyliczaniu godzin pracy i wynagrodzenia zależnego np. od nadgodzin etc. Poza tym pracodawca ma możliwość ustalenia interwałów czasowych wejść i wyjść. Np. pozwala to uniknąć spóźnień minutowych. Można ustawić godzinę wejścia co kwadrans i wyrównywanie czasu do pełnej godziny, co powoduje, że pracownicy staranniej będą pilnować czasu pracy. Niestety częstą praktyką jest odbijanie karty przez kolegę lub wpisywanie jego pinu rozpoczęcia pracy przez “życzliwego” znajomego. W rezultacie pracownik spóźnia się do pracy, czego nie odnotowuje system. Jest to więc oszustwo mogące spowodować wiele problemów – np. wypadek w drodze do pracy i domaganie się odszkodowania, gdy system notuje obecność zatrudnionego w pracy. Ten problem podszywających się pracowników można rozwiązać za pomocą zapisów zdjęć osób rejestrujących się w pracy. To metoda zyskująca na popularności, zwłaszcza w bardzo dużych zakładach pracy. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%