Zamknij

Jak kupić używany samochód? 5 praktycznych wskazówek

13:42, 26.09.2020 |
Skomentuj

Wiele osób, myśląc o zakupie samochodu, decyduje się na wybór używanego auta. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, bowiem bardzo często używane samochody, utrzymane w bardzo dobrym stanie, w niczym nie ustępują nowym modelom z salonu samochodowego. Aby jednak zakup używanego auta zakończył się sukcesem, warto wiedzieć, o czym pamiętać przy jego zakupie. W poniższym artykule poznasz przydatne wskazówki, dzięki którym będziesz pewny, że w kwestii używanego samochodu dokonałeś właściwego wyboru.

Wskazówka nr 1 – sprawdź historię samochodu

To krok, który nigdy nie powinien być pomijany, jeśli rozważamy zakup używanego auta. Historia pojazdu przede wszystkim umożliwia nam weryfikację danych, które podaje nam aktualny właściciel pojazdu. Bardzo często wiele usterek nie jest widocznych gołym okiem, szczególnie jeśli nie jest się ekspertem w kwestii motoryzacji. 

Historia samochodu to najlepszy sposób na sprawdzenie tego, czy podawane przez właściciele informacje są zgodne z prawdą. Przede wszystkim wykrywa oszustwa dotyczące przebiegu pojazdu (cofanie licznika). Dzięki niej dowiemy się, czy samochód był kradziony, złomowany, ilu wypadkom uległ, a także w jakich krajach był rejestrowany. Otrzymamy również dostęp do podstawowych informacji, jak kraj i data produkcji, nadwozie, moc silnika itp. Historię swojego pojazdu możesz sprawdzić tutaj: carvertical.com/pl/historia-pojazdu.

Wskazówka nr 2 – określ cel zakupu auta

Chyba nie ma nic gorszego, jak zakup auta, który okazał się nietrafiony. Zazwyczaj środki na taką inwestycję odkładamy miesiącami, a czasem nawet i latami. Dlatego tak ważne jest, aby dokonywać świadomej decyzji. W związku z tym należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję oraz jasno określić cel, w jakim kupujemy auto. Zakup auta tylko pod wpływem emocji i ze względów estetycznych może okazać się bardzo kiepskim pomysłem.

Wskazówka nr 3 – dokonaj wstępnych oględzin

Wstępne oględziny pojazdu są niezwykle istotne. To właśnie wtedy możemy zauważyć pierwsze usterki samochodu, których nie zauważyliśmy podczas przeglądania jego zdjęć na internetowej aukcji. Na oględziny samochodu warto zabrać ze sobą dodatkową osobę, która może pomóc nam w podjęciu decyzji i być może zauważy wady, które umknęły nam ze względu na nasze podekscytowanie i szybką chęć zakupu auta. Podczas oględzin przede wszystkim warto zwrócić uwagę na stan nadwozia.

Wskazówka nr 4 – dokonaj weryfikacji dokumentów

Weryfikacja dokumentów przed dokonaniem zakupu auta jest bardzo ważna i pozwoli nam zaoszczędzić poważnych problemów w przyszłości. Przede wszystkim musisz dokonać weryfikacji numer VIN, który musi zgadzać się zarówno w nadwoziu, jak i na wszelkich dokumentach. Po raz kolejny w celu weryfikacji samochodu warto skorzystać z dekodera VIN bestvin.pl. Warto również sprawdzić, czy auto posiada aktualne OC, najlepiej na roczny okres.

Wskazówka nr 5 – zweryfikuj sprzedającego

Sprawdzenie danych sprzedającego i potwierdzenie, czy faktycznie jest właścicielem auta, jest niezwykle istotne. Dlatego też tak ważne jest, aby unikać zawierania tzw. umów in blanco. Bardzo często zdarza się, że osoba zawierająca z Tobą umowę może w ogóle nie istnieć, a za wszelkie wady prawne odpowiada faktyczny właściciel pojazdu. Kupując pojazd od osoby zajmującej się handlem samochodami, zawsze należy żądać faktury.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz