Zamknij

Aktywne krzesła, czyli jak uczynić pracę biurową prawdziwym treningiem

08:26, 20.11.2020 Aktualizacja: 08:33, 20.11.2020
Skomentuj

Praca biurowa ze względu na swoją specyfikę kojarzy się ze statycznością, brakiem ruchu i monotonią. Wielogodzinne, często niczym nieurozmaicone siedzenie przy biurku nie daje częstych okazji do chociażby wyprostowania pleców, przejścia paru kroków czy nawet chwilowego odpoczynku i rozluźnienia mięśni. Chyba że odbywa się za pomocą ergonomicznych foteli lub nowoczesnych aktywnych krzeseł. Te ostatnie stanowią ciekawą alternatywę dla monotonii pracy biurowej.

Po co w biurze aktywne krzesła?

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest inwestowanie w regulowane, ergonomiczne fotele biurowe, które można dopasować do swoich wymagań i ustawić tak, aby pracownikowi było jak najwygodniej. Idea krzeseł aktywnych zdaje się natomiast przeczyć całej ergonomii: krzesła mają dziwnie wyprofilowane siedziska, często są pozbawione oparcia i podłokietników, wymuszają też przyjmowanie dość awangardowych pozycji w czasie siedzenia. Jest to jedna tylko iluzoryczna sprzeczność. W praktyce właśnie dzięki temu, że aktywne krzesła nie mają nic z tradycjonalnego kształtu, mogą odpowiednio ustawiać siedzącą sylwetkę pracownika w pozycji najbardziej optymalnej i bezpiecznej dla jego kręgosłupa. Mówiąc bardziej obrazowo: kiedy sami ustawiamy sobie krzesło, szukamy pozycji najwygodniejszej, co nie zawsze przekłada się na najbezpieczniejszą i najbardziej odciążającą. Aktywne krzesła są już wyprofilowane w taki sposób, aby wymuszać na siedzącej osobie przyjęcie najbardziej prawidłowej i zdrowej postawy.

Kręgosłup to doceni

Aktywne krzesła są rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się w przypadku pracy biurowej „z doskoku”, czyli wtedy, gdy przy biurku nie siedzi się cały czas. Mogą być też używane zamiennie z normalnymi fotelami – godzina na jednym, pół godziny na drugim – dzięki czemu nawet w biurowej stagnacji ciało będzie zmuszone do aktywności, zmieniania pozycji i przyjmowania optymalnego ułożenia. Z pewnością doceni to odciążony kręgosłup, ale też szyja i ramiona, których mięśnie z braku długotrwałego oparcia będą szukały intuicyjnie najbardziej wygodnej pozycji. Kupując aktywne krzesła od najlepiej na początek wybierać modele typu siodło, które mimo braku oparcia pozwalają w łatwym utrzymaniu równowagi.

Odmiana dla nudnego biura

Niewątpliwie alternatywa w postaci biurowych aktywnych krzeseł wprowadzi do tradycyjnego biura trochę nowości, ale i zaskoczenia. Pracownicy mogą nie do końca przekonać się do takiej formy „aktywności”, dlatego warto uświadomić im plusy płynące korzystania z tego typu krzeseł. Rozluźnienie spiętych mięśni, odciążenie odcinka lędźwiowego i krzyżowego, ulga dla bolących pleców to widoczne efekty korzystania z aktywnych krzeseł, które mogą pojawić się nawet tego samego dnia. Ciało bardzo łatwo dostosuje się do nowych warunków siedzenia i samoistnie ustawi w pozycji, która będzie najbardziej komfortowa. Poza tym nie bez znaczenia dla samego odbioru biura pozostaje fakt, że aktywne modele krzeseł to meble o niebanalnych, ciekawych i często dość zabawnych kształtach. Dzięki nim każde, nawet najnudniejsze biuro, może odmienić swój wizerunek.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%