Zamknij

Trzy rodzaje ekologicznego i wygodnego ogrzewania domu

09:26, 22.12.2020 | materiały partnera

Tradycyjne ogrzewanie węglem i drzewem odchodzi wraz z dymem z komina. W niektórych miastach pojawiły się już zakazy palenia węglem. Kraków jako jedno z pierwszych miast zaczął walkę z piecami węglowymi. Zakaz obejmuje w Sopocie, wyłączone z niego są kominki. Dlatego ważny jest wybór ekologicznego ogrzewania.

Gaz- tani w eksploatacji

Ogrzewanie gazowe jest nie tylko bardziej ekologiczne od tradycyjnego węgla, ale również ma inne zalety. Przede wszystkim praktycznie bezobsługowe. Nie zawsze jednak jest możliwość przyłączenia do sieci gazowej, ze względów technicznych albo ekonomicznych. Opcją pozostaje jeszcze zbiornik na LPG. Część osób pomimo możliwości podłączenia do gazociągu wybiera LPG, który nie ulega takim wahaniom cen jak gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe to wygoda, nie musisz rozpalać pieca, podtrzymywać ognia, nie musisz mieć miejsca na opał i nie ma sadzy oraz dymu. Niestety za tą wygodę i czystość w domu, na początek trzeba wyłożyć niemałą kwotę. Niemniej jednak jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań.

Pompa ciepła- 100% energii od natury

Jest to najdroższe ekologiczne rozwiązanie w tym zestawieniu. A mimo to pompa ciepła jest coraz częściej brana pod uwagę przez inwestorów. Pompy ciepła to urządzenia pobierające energię z natury, z wody, powietrza bądź gruntu. Część z nich przygotowana do współpracy z fotowoltaiką. Pompa ciepła może zaspokoić 100% zapotrzebowania na energię w domu, pod warunkiem, że zostanie dobrana adekwatnie do zużycia prądu przed domowników oraz gabarytów domu. Instalacja nie należy do tanich, jest to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast zyskujesz praktycznie bezobsługowe urządzenie do ogrzewania domu, ekonomiczne i ekologiczne. Jej wadą jest hałas, który powoduje. Choć na rynku dostępne są urządzenia, które pracują cicho, to jednak może to przeszkadzać.

Ogrzewanie elektryczne ze wsparciem paneli słonecznych

Przeciwnicy wysuwają argument, że ogrzewanie elektryczne uznawane jest za drogie. Zwolennicy wskazują na możliwość połączenia fotowoltaiki z instalacją grzewczą. Przez co można obniżyć rachunki za prąd. Z pewnością jest ono wygodne, bezpieczne i bardziej ekologiczne niż tradycyjne piece. Nie grozi wybuchem czy zaczadzeniem. Za to można zaprojektować ogrzewanie podłogowe, zyskując więcej przestrzeni w pomieszczeniach. W okresie jesieni i zimy panele nie są w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na prąd, ze względu na małą ilość słońca. Natomiast zaletą ogrzewania elektrycznego jest tania instalacja.

Budując dom opłaca się wybierać ekologiczne sposoby ogrzewania domu, by za kilka lat nie okazało się, że miasto, w którym mieszkasz, wprowadziło zakaz palenia węglem.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%