Zamknij

Szukanie pracy w dobie pandemii

00:00, 20.05.2021 | materiały patnera

Epidemia koronawirusa drastycznie zmieniła nasze życie. Polska gospodarka boleśnie odczuła skutki obostrzeń nałożonych przez rząd. Wiele firm musiało zwolnić część pracowników, by przetrwać. Te osoby są zmuszone do poszukiwania nowej pracy w okresie niesprzyjającym rekrutacji. Chociaż niektóre firmy poszukują nowych pracowników, ofert pracy jest niewiele w stosunku do poszukujących zatrudnienia.

Co zrobić, gdy straciło się pracę?

Utrata pracy zawsze jest bolesnym doświadczeniem, a aktualna sytuacja sprawia, że trudno jest znaleźć nową posadę. Jednak nie można się poddawać. Gdy otrzymamy wypowiedzenie, pamiętajmy, by zachować się z godnością i poprosić dotychczasowego pracodawcę o referencje. Na pewno będą przydatne w trakcie szukania nowej pracy. Można także poprosić swojego szefa o polecenie naszej osoby znajomym, dzięki czemu zwiększą się nasze szanse na szybsze zatrudnienie, o ile pracodawca się zgodzi. Gdy stracimy pracę, dobrze jest poświęcić jeden dzień na przetrawienie tej wiadomości i opracowanie planu działania Jednak niezwłocznie należy podjąć kroki, które pomogą nam stanąć na nogi. Po otrzymaniu wypowiedzenia, od razu warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Dzięki temu będziemy mieć prawo do opieki medycznej oraz dostaniemy świadczenia pieniężne. A nie wiemy jak długo, pozostaniemy bez pracy. Należy także niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowej pracy, nawet jeśli konieczne będzie przebranżowienie się lub przyjęcie posady poniżej naszych kwalifikacji.

Gdzie szukać nowej pracy?

Niektóre firmy wciąż prowadzą rekrutacje w poszukiwaniu nowych pracowników i zamieszczają oferty pracy w internecie. Na portalach związanych z poszukiwaniem pracy, np. pracuj.pl, codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia. Co prawda jest ich mniej niż zazwyczaj, ale jednak są. Dlatego warto regularnie zaglądać na tę stronę. Pracodawcy zamieszczają ogłoszenia także na swoich prywatnych stronach internetowych w zakładce praca. Dobrym pomysłem jest również popytanie wśród znajomych, czy nie słyszeli o firmie, która poszukuje pracowników. Dzięki temu może nam się trafić okazja dostania pracy w tym trudnym okresie. A coraz częściej firmy zatrudniają nowych ludzi właśnie dzięki rekomendacji od kogoś kogo znają.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%