Zamknij

Jak wybrać idealnie dopasowane soczewki toryczne?

14:06, 21.06.2021 | materiały patnera

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, że posiadanie astygmatyzmu wyklucza noszenie soczewek kontaktowych. Tymczasem obecnie istnieje szeroki zakres soczewek dostępnych dla osób z astygmatyzmem, są to tak zwane soczewki toryczne. Nie jest więc tak, że korygowanie astygmatyzmu możliwe jest wyłącznie dzięki okularom korekcyjnym.

Kto powinien zdecydować się na soczewki toryczne?

Astygmatyzm jest terminem używanym do opisania wady wzroku, która może powodować niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Astygmatyzm występuje, gdy soczewka oka, która powinna mieć sferyczny kształt staje się wydłużona. Nieregularna krzywizna rogówki rozprasza światło na siatkówce, zamiast skupiać je na jednym punkcie. Rezultatem jest rozmyty widok.

Soczewki toryczne umożliwiają prawidłowe załamywanie światła tak, że skupia się ono w jednym miejscu soczewki. Soczewki toryczne mają kształt przypominający przecięty wzdłuż obwarzanek, dzięki czemu mogą perfekcyjnie dopasować się do nieregularnego kształtu rogówki.

Rodzaje soczewek torycznych

Toryczne soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie astygmatyzmu zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowanego. Podstawowym kryterium doboru soczewek kontaktowych jest oczywiście stopień zaawansowania wady wzroku, który oceniany jest w oparciu o badanie optometryczne. W związku z tym, że u podłoża astygmatyzmu leży zaburzenie krzywizny rogówki, soczewki toryczne mają specyficzny kształt i muszą być idealnie dopasowane do powierzchni gałki ocznej. A to oznacza konieczność wyboru odpowiednich soczewek i niekiedy wiąże się z potrzebą przymierzenia kilku soczewek. Ułatwiają to m. in. zestawy soczewek testowych. Należy liczyć się z tym, że okres adaptacji oka do soczewek torycznych może być nieco dłuższy niż w przypadku soczewek sferycznych – dotyczy to zwłaszcza soczewek twardych.

Na rynku dostępne są zarówno miękkie, jak i twarde soczewki toryczne. Różne marki oferują soczewki o zróżnicowanym stopniu nawodnienia, używają także różnych polimerów. Miękkie soczewki mają zazwyczaj wyższą zawartość wody i dobrze dopasowują się do oka. Mogą być natomiast nieco mniej trwałe niż twardsze soczewki. Soczewki toryczne twarde wykonane są z nowoczesnych materiałów, które zapewniają doskonałe nawilżenie powierzchni oka, a także optymalną gazoprzepuszczalność. Oznacza to zwiększenie komfortu użytkowania, a jednocześnie dużą trwałość soczewek.

Soczewki toryczne dostępne są jako soczewki jednodniowe lub o dłuższym trybie noszenia, zazwyczaj miesięcznym. Soczewki jednodniowe są soczewkami jednorazowego użytku - po ich zdjęciu należy je wyrzucić, a maksymalny czas ich noszenia to jeden dzień. Z kolei soczewki wielokrotnego użytku noszone są w ciągu dnia i zdejmowane na noc. Najlepiej nie należy zasypiać w soczewkach torycznych - konieczne jest zdjęcie ich przed snem, przemycie płynem do soczewek i przechowywanie w odpowiednim pojemniczku. Wyjątkiem są takie nowoczesne soczewki jak https://www.alesoczewki.com/biofinity-toric-3-szt. , które można używać w trybie przedłużonym.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%