Zamknij

Tego oczekują pracodawcy od programistów

19:16, 11.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:55, 12.08.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl

Branża IT jest najszybciej rozwijającą się dziedziną w kraju. Rozwój technologii spowodował, że zainteresowanie specjalistami z tej dziedziny jest ogromne. Zobacz, czego oczekują od przyszłych programistów pracodawcy.

Miejsc pracy w tym zawodzie przybywa w zastraszającym tempie, pracowników natomiast... wciąż jest za mało. Oferty pracy programisty w Poznaniu pojawiają się praktycznie każdego dnia. 

To zawód, który w dzisiejszych czasach jest wręcz niezbędny. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Widać to na każdym kroku. Możliwość pracy zdalnej, prestiż - to tylko kilka argumentów przemawiających za podjęciem tej pracy. Osiągnięcie wysokiej pozycji i stanowiska w tym zawodzie wymaga jednak wiele wysiłku. Zawód ten określany jest jako praca marzeń również ze względu na fakt ponadprzeciętnych zarobków.

Oczekiwania pracodawców względem programistów stale rosną. Kilka lat temu, by zostać choćby młodszym programistą wystarczyła znajomość prostych języków kodowania. Obecnie jednak trzeba pochwalić się czymś więcej. Warto mieć własne portfolio, poza kierunkowym wykształceniem warto mieć ukończony kurs programowania. 

Jak zostać programistą? 

By wejść na szczyt trzeba dużo pracy, czasu i samozaparcia. To nie jest łatwy i szybki zawód. Wielu programistów to absolwenci uczelni wyższych, a dokładnie studiów informatycznych. Programowanie to jednak tylko wycinek studiów. Podczas wykładów posiądziesz wiedzę, która opiera się na takich zakresach jak struktury i bazy danych, algorytmy, języki programowania oraz dobre praktyki tworzenia kodu. To jednak nie jest konieczne, by zostać programistą. Dla pracodawcy zawsze najważniejsze będą umiejętności. Można zatem skorzystać z wielu kursów, podczas których można posiąść widzę na temat programowania. To zdecydowanie szybsza droga niż studia. Należy jednak wiedzieć, w jakim języku programowania chcemy się rozwijać. Warto również prześledzić wcześniej rynek pracy, by zorientować się jacy programiści są najbardziej poszukiwani na rynku. 

Czym charakteryzuje się dobry programista? 

W tym przypadku konieczna jest chęć rozwoju i doskonalenia własnych umiejętności. Programiści na co dzień, w swojej pracy, mierzą się z wieloma problemami. Cierpliwość oraz determinacja w dążeniu do ich rozwiązania będzie tutaj kluczowa.  Bardzo ważna będzie także samodzielność w wykonywaniu zadań. W przypadku pracy w IT to norma. Programista musi także wykazać się analitycznym i logicznym myśleniem, musi potrafić wyciągać wnioski i łączyć fakty. Powinien posiadać także kompetencje miękkie. Komunikatywność zdecydowanie pomoże w kontaktach z zespołem, a także klientami. 

Zarobki programistów

Pracodawcy chcąc mieć w swoich szeregach najlepszych stale podnoszą pensje programistom. Ich wynagrodzenie jest zależne od kilku czynników. Posiadane kwalifikacje, doświadczenie, rodzaj podpisanej umowy, a także miejsce pracy w dużym stopniu determinują ostateczną kwotę, jaka ląduje na koncie bankowym pracownika. 

W przypadku umowy B2B można liczyć na wynagrodzenie wynoszące od 12 do 18 tysięcy złotych + VAT. Umowa o pracę to wynagrodzenie granicach 9-14 tysięcy złotych. Umowy zlecenie lub umowa o dzieło to w tym przypadku zarobkami rzędu 7-11 tysięcy złotych brutto. Składową wynagrodzenia jest doświadczenie. W przypadków programistów należy podzielić ich na juniorów, midów i seniorów. Junior na umowie B2B może zarobić 5-8 tysięcy złotych + VAT, mid - 10 do 14 tysięcy złotych + VAT, senior to wynagrodzenie rzędu 16-20 tysięcy złotych + VAT.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%