Zamknij

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - jak go uzyskać?

21:22, 17.08.2021 red. Aktualizacja: 13:53, 18.08.2021
Skomentuj

Czym jest wkład własny i ile wynosi?

Zakup nieruchomości nawet z rynku wtórnego to ogromna inwestycja, którą nie każdy jest w stanie sfinansować z własnych oszczędności. Trudno więc się dziwić, że kredyty hipoteczne cieszą się niesłabnącą popularności, gdyż pozwalają spełnić marzenia o własnym mieszkaniu. Mimo że nie ma problemu z dostępem do takich ofert, to nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej formy finansowania. Długoterminowe zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, wymaga bowiem spełnienia rygorystycznych warunków narzuconych przez bank. Oprócz zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii w BIK, wymagają również wpłaty wkładu własnego. To w wielu przypadkach całkowicie przekreśla możliwość ubiegania się o kredyt, gdyż wiąże się z koniecznością uregulowania wysokiej kwoty.Wkład własny to nic innego niż procentowy udział kredytobiorcy w inwestycję, jaką jest zakup nieruchomości. Zgodnie z przepisami prawa wyszczególnionymi w Rekomendacji S, wymagana jest wpłata 20 % ceny mieszkania. Jeżeli więc planujesz nabycie domu o wartości 400 000 zł, musisz się liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego w wysokości 80 000 zł. Jest to podstawowy warunek uzyskania kredytu hipotecznego w każdym banku, gdyż wymóg ten jest odgórnie narzucony przez przepisy obowiązującego prawa.

Dlaczego banki wymagają wkładu własnego?

Wymóg wpłaty wkładu własnego wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego w celu ograniczenia ryzyka kredytowego. To forma zabezpieczenia zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy, gdyby nie był w stanie spłacić zadłużenia. Trudno bowiem przewidzieć, czy z powodu zdarzeń losowych w przyszłości nie zmieni się Twoja sytuacja finansowa, co uniemożliwi wywiązanie się z uregulowania rat. W takich przypadkach często jedynym rozwiązaniem, aby spłacić dług jest sprzedaż nieruchomości zakupionej na kredyt. Kapitał wniesiony w postaci wkładu własnego stanowi zabezpieczenie, gdyby okazało się, że wartość rynkowa mieszkania spadła, a jego zbycie nie pokryje w całości zadłużenia wobec banku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego/. Dowiesz się, jakie czynniki zwiększają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego i jak wkład własny wpływa na decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego.

Jak wziąć kredyt bez wkładu własnego?

Wkład własny jest często największą przeszkodą, aby otrzymać kredyt. Nawet gdy możesz się pochwalić doskonałą zdolnością kredytową i pozytywnymi zapisami w bazach BIK, żaden bank nie udzieli Ci wsparcia finansowego bez wpłaty części kapitału. Zgromadzenie tak wysokiej kwoty to spore wyzwanie, jednak warto pamiętać, że wkład własny nie musi być pokryty w postaci gotówki. Niektóre banki honorują też inne formy zabezpieczenia, takie jak:zaliczka od dewelopera,działka pod budowę domu,zastaw na obligacjach i papierach wartościowych,zabezpieczenie na innej nieruchomości,środki zgromadzone w ramach III filaru emerytalnego IKE i IKZE,koszty poniesione na zakup materiałów budowlanych i prace związane z budową domu.To, w jakiej formie możesz wpłacić wkład własny zależy od polityki danego banku. W niektórych instytucjach wymagane jest wniesienie kapitału tylko w postaci gotówki, dlatego warto przeanalizować warunki udzielania kredytu w poszczególnych instytucjach. Możesz to zrobić za pomocą porównywarki ofert online, gdzie sprawdzisz propozycje produktów finansowych od różnych banków. Narzędzie umożliwia także dokonanie kalkulacji spłaty kredytu z uwzględnieniem Twojej indywidualnej sytuacji. Jest to więc najlepszy sposób, aby znaleźć kredyt hipoteczny na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%