Zamknij

Wszystko na temat kominków domowych

12:06, 24.08.2021 artykuł sponsorowany

Kominek w domu ma bardzo wiele zalet. Może on nie tylko ocieplić nasze pomieszczenia, ale również jest świetnym rozwiązaniem na poprawę humoru. Idealnie nadaje się na długie i ciemne wieczory. Jeśli chcesz więc zdecydować się na kominek w swoim domu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Kominki zazwyczaj kojarzą się z jednorodzinnymi domami, jednak warto pamiętać, że montaż niektórych z nich jest możliwy nawet w niewielkich mieszkaniach w bloku. Do takiego przedsięwzięcia trzeba się jednak lepiej przygotować. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat kominków domowych.

O czym trzeba pamiętać?

Jeśli chcesz umieścić kominek w swoim domu, na samym początku przede wszystkim zaplanuj czy będzie on spełniał jedynie funkcję dekoracyjną, czy ma na przykład ogrzewać wszystkie pomieszczenia za pomocą dystrybucji ciepłego powietrza kanałami wentylacyjnymi. Niektóre konstrukcje potrafią również nagrzewać wodę w grzejnikach C.O. Warto także sprawdzić parametry mocy grzewczej kominka. Jeżeli ma on być jednym z głównych źródeł ciepła w domu, jego moc powinna wynosić około 100-1500 W/m2.

Bardzo ważną kwestią jest również usytuowanie kominka w pobliżu komina o odpowiedniej średnicy. Zazwyczaj wynosić ona powinna od 180 do 300 mm. Jeżeli komin będzie zbyt wąski, może to spowodować zadymienie pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Warto zwrócić uwagę na samą wagę całej konstrukcji, bo czasem może ona wynosić nawet tonę. Dlatego koniecznie jest sprawdzenie wytrzymałości stropu oraz fundamentów, aby udźwignęły nasz kominek.

Kominek otwarty

Jest to typ kominka, który zazwyczaj pełni funkcję dekoracyjną. Jest to tradycyjna metoda budowy kominka, która również jest tańsza. Najczęściej są one murowane i ogrzewają powietrze w swoim bezpośrednim otoczeniu. Trzeba jednak wiedzieć, że uzysk ciepła wynosi zaledwie 20%, ponieważ większość ucieka przez komin. Dlatego ze względów ekonomicznych rozwiązanie to nie jest takie praktyczne. Decydując się na ten typ kominka należy pamiętać o przepisach pożarowych. Ponadto kominki nowoczesne otwarte (na terenie Opola i województwa Opolskiego) nie są zbyt ekologiczne, ponieważ zużywają więcej drewna i produkują zanieczyszczające powietrze spaliny.

Kominki z wkładami

Jest to najbardziej popularny typ kominka, który wyposażony jest we wkłady. Zwiększają one jego możliwości grzewcze. Warto zwrócić uwagę na wkłady z płaszczem wodnym. Dzięki ich wymiennikom ciepła oddają one energię do wężownicy, która nagrzewa wodę w instalacjach cieplnych lub do użytku domowego. W domach używane są także kominki z turbinami elektrycznymi, które tłoczą ciepłe powietrze do kanału nawiewnego DGP. Dzięki temu można połączyć kominek z domową instalacją CO.

Gdzie umieścić kominek?

Oczywiście kominek nie powinien znajdować się w pobliżu mebli, które pod wpływem ciepła mogą się odkształcać. Najlepszym miejscem dla kominka będzie zdecydowanie salon lub jadalnia. W ten sposób będzie można miło spędzić czas w ciepłym miejscu, dodatkowo ciesząc się widokiem tańczących płomieni. Niektórzy decydują się również na budowę kominka w sypialni albo nawet w3 łazience, tworząc tym samym niepowtarzalny klimat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%