Zamknij

Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy?

00:00, 10.09.2021 | materiały partnera

Jesteś właścicielem pojazdu ciężarowego? Zapewne masz świadomość tego, że obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC dotyczy również Ciebie. Ciężarówki, tak samo jak samochody osobowe, muszą mieć zawsze aktualną polisę. Przy jej braku narażasz się na wysokie kary. Do tego, jeśli nieubezpieczonym autem spowodujesz wypadek, będziesz odpowiedzialny pokryć związane z nim koszty z własnej kieszeni. Ryzyko się nie opłaca! Sprawdź już teraz, jak ubezpieczyć auto ciężarowe i ile to kosztuje.

OC dla ciężarówki – czy jest takie samo, jak przy aucie osobowym?

Co do swojej zasady, polisa OC komunikacyjnego dla ciężarówki jest identyczna, jak dedykowana właścicielowi auta osobowego. Różnica polega na wysokości sumy ubezpieczeniowej. Jednak niestety trzeba mieć świadomość tego, że składka w przypadku pojazdu ciężarowego będzie dużo wyższa. Z czego to wynika?

Firma ubezpieczeniowa bardzo ryzykuje, ubezpieczając ciężarówkę. Takie auto każdego roku pokonuje mnóstwo kilometrów, co zwiększa zagrożeniem wypadkiem. Do tego dochodzi pośpiech kierowców, goniące terminy i nierzadko przewożenie niebezpiecznych ładunków. Musisz także pamiętać o tym, że jeśli pojazd ciężarowy bierze udział w kolizji, zwykle powoduje ogromne straty na mieniu. Wszystko to przyczynia się do windowania składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jaka jest suma ubezpieczeniowa dla samochodu ciężarowego?

Z racji większej wartości pojazdów ciężarowych oraz dużej skali szkód, jakie mogą spowodować, suma ubezpieczeniowa dla OC jest stosunkowo wysoka. Należy jednak podkreślić, że jak przy ubezpieczeniu komunikacyjnym samochodu osobowego, również jest ona regulowana prawnie.

Obecnie kwota ubezpieczenia musi opiewać na 5 milionów euro w przypadku szkód na osobach. Z kolei milion euro stanowi zabezpieczenie mienia.

Ubezpieczenie auta ciężarowego – jak je kupić?

Pojawienie się tego pytania jest jak najbardziej uzasadnione. Jeśli jesteś właścicielem ciężarówki, istnieje spora szansa, że masz problemy ze znalezieniem OC dla tego pojazdu. Nie jest to przypadek – wielu ubezpieczycieli niechętnie oferuje polisy na ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Jest to efekt dużego ryzyka, które ponosi firma ubezpieczeniowa, jak i wysokich sum ubezpieczeniowych.

Naturalnie część ubezpieczalni ma odpowiednie propozycje OC dla właścicieli pojazdów ciężarowych. Jeśli chcesz je znaleźć i dokładnie prześwietlić, możesz skorzystać ze specjalnej porównywarki ubezpieczeń. Znajdziesz ją na stronie https://solidnyagent.pl. To nie tylko możliwość otrzymania porównania różnych opcji zakupu OC na ciężarówkę. To także wsparcie ekspertów, którzy pomogą Ci w wyborze najlepszej oferty.

OC na ciężarówkę – czy kosztuje więcej, niż dla aut osobowych?

Nie da się ukryć, że właściciel ciężarówki będzie musiał liczyć się z koniecznością zapłacenia większej kwoty za OC, niż posiadacz auta osobowego. Jest to zrozumiałe, gdyż tak jak wspominaliśmy, sumy ubezpieczeniowe są duże, a ryzyko wystąpienia szkody bardzo wysokie.

Jednak pamiętaj, że OC na pojazd ciężarowy nie musi kosztować kilkunastu tysięcy złotych, a niestety takie oferty też się trafiają. Ceny te często są efektem próby zniechęcenia potencjalnych klientów do zakupu polisy. Skorzystanie z porównywarki, o której wspominaliśmy wcześniej, to najlepszy sposób na znalezienie taniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Pamiętaj, że polisy te są regulowane prawnie. Przy ich zakupie możesz więc swobodnie kierować się najniższą ceną.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%