Zamknij
REKLAMA

Szczecin - morskie miasto w środku lądu

13:42, 22.09.2021 | materiały partnera

Gdy zastanawiamy się nad ciekawymi miejscami na weekendowy wypad, często przychodzi nam do głowy Wrocław, Poznań, Kraków… Natomiast w naszej Ojczyźnie znajduje się wiele innych, bardzo ciekawych miast, które nie są tak często odwiedzane przez turystów. Zupełnie niesłusznie! Wiele z nich kryje w sobie zachwycające zabytki, ciekawe historie i wiele miejsc godnych odwiedzenia.

Jednym z takich miast jest Szczecin. Najdalej wysunięte na zachód miasto wojewódzkie w Polsce jest pełne kontrastów. Jest miastem historycznym, pełnym zabytków, ale najbardziej znane jest z ultranowoczesnej bryły Filharmonii. Kojarzy nam się z przemysłem stoczniowym i handlem morskim, ale nie jest położone nad morzem. Czym jeszcze może zaskoczyć nas Szczecin?

Szczecin jest 7. największym miastem w Polsce, liczącym ponad 400 tys. mieszkańców. Jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, a w przeszłości pełnił funkcję stolicy całego regionu Pomorza Zachodniego. Miasto to leży nad Odrą, w pobliżu jeziora Dąbie, a tuż za nim rozpościera się Zalew Szczeciński, największy akwen morski w Polsce, który z kolei łączy miasto z morzem.

Miasto żaglówek

Już kilkakrotnie (w latach 2007, 2013 i 2017) Szczecin był jednym z gospodarzy kultowej imprezy żeglarskiej Tall Ship Races. W czasie trwania regat do miasta zawitały jedne z największych żaglowców na świecie, a imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dla profesjonalnych żeglarzy, ale też dla amatorów. W roku 2021, kiedy regaty zostały odwołane, w Szczecinie zorganizowano inną żeglarską imprezę - Żagle 2021 “Żeglarski Szczecin”, która przyciągnęła wielu pasjonatów żeglarstwa, ale też mieszkańców miasta i turystów. 

Związki Szczecina z morzem są więc bardzo silne. Niezwykle popularną formą spędzenia czasu jest też czarter jachtów w Szczecinie. Pozwala to na zobaczenie miasta z innej perspektywy, przepłynięcie przez Zalew Szczeciński i odwiedzenie pobliskich miast, takich jak Police i Świnoujście.

Niesamowita architektura

W Szczecinie zachwycająco łączy się historia z nowoczesnością. Najbardziej można to odczuć zwracając uwagę na architekturę tego miejsca. Jeśli preferujemy klasyczną, historyczną zabudowę, warto jest odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, który po zniszczeniach wojennych został odbudowany w stylu renesansowym. Jego najstarsze mury sięgają początku XVI wieku, a zamek był kilkukrotnie rozbudowywany. Również Wały Chrobrego, czyli taras widokowy rozciągający się na 500 metrów zasługuje na szczególną uwagę. Tutaj zwłaszcza budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, oddany na początku XX wieku zachwyca swoim historycznym stylem. 

Jeśli jednak wolimy bardziej nowoczesną architekturę, punktem obowiązkowym wizyty w mieście jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Bardzo nowoczesna bryła została wielokrotnie nagrodzona w konkursach architektonicznych. Nawiązuje do klasycznych hanzeatyckich budynków w mieście, a jednocześnie wybudowana jest w stylu nowoczesnego minimalizmu.

Trudna historia

Szczecin to miasto o skomplikowanej historii. Pierwsze osady w tym miejscu powstały już w VII w p.n.e., a gdy Mieszko I dołączył te ziemie do Polski, istniał tu już rozbudowany gród. Od XII wieku rejonem tym rządziła dynastia Gryfitów, która panowała tam ponad 500 lat. W okresie tym miasto przechodziło pod panowanie Danii, Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Księstwa Pomorskiego, Szwecji, by w XVIII wieku stać się częścią Prus. W czasie II Wojny Światowej miasto stało się ofiarą licznych bombardowań, mających na celu pokonanie nazistów. W rezultacie miasto zostało zniszczone w 70%, a dawne obiekty przemysłowe i portowe praktycznie zrównane z ziemią. Jednak po zakończeniu wojny, w roku 1945 Szczecin przeszedł w ręce polskie. Miasto zostało odbudowane z zachowaniem historycznego charakteru i na nowo stało się miastem portowym. Dzięki temu Szczecin wciąż prezentuje swoją złożoną tożsamość, która zaciekawi wielu pasjonatów historii. 

Brzmi interesująco? Co powiesz więc na krótki wypad do Szczecina w jeden z jesiennych weekendów? Spróbuj czegoś nowego i odwiedź to zaskakujące miasto!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%