Zamknij

9 najważniejszych pytań jakie musisz sobie zadać przed adopcją psa ze schroniska

10:26, 17.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:54, 17.05.2022

Adoptując psa ze schroniska prawie na pewno spotkamy się z ankietą przedadopcyjną i niewykluczone, że również z wizytami socjalizacyjnymi. To jednak już kolejny krok, po tym jak wiesz na 100%, że adopcja psa to dobra decyzja. Jak to zweryfikować? W domowym zaciszu należy sobie zadać kilka pytań. Zobaczmy, zatem, o czym warto pomyśleć przed adopcją czworonoga!

W jakim wieku ma być pies którego chcę adoptować?

Czy jesteś gotowy na adopcję dorosłego, a nawet starszego psa? Czy masz czas i chęć zaopiekować się szczeniakiem? Co to znaczy nauczyć go wszystkich podstaw? Czy wiesz, że mały pies na początku będzie załatwiał się w domu i podgryzał różne rzeczy?

Jakie warunki mogę zapewnić psu?

Duży, energiczny pies raczej nie będzie czuł się komfortowo w kawalerce w centrum miasta. Są też inne rasy psów, które mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, również nie znajdują swojego miejsca w mieszkaniach. Są też większe zwierzęta, które nie potrzebują dużo ruchu, więc nawet małe miejsce jest dla nich odpowiednie – wystarczy im jeden długi spacer dziennie i dwa krótsze. Zastanów się, jakiego psa wybrać by pasował do Twoich warunków lokalowych – odpowiedni pies to lepsze, życie zarówno dla Ciebie jak i dla psa. Zobacz psy do adopcji: https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/psy/psy_zwierzeta/

Czy mój styl życia pozwala mi opiekować się psem?

Czy pracujesz z domu lub musisz wyjść do pracy - jeśli tak, to ile godzin? Czy psy nie spędzają większości czasu samotnie? Pracujesz też w weekendy, czy możesz wspólnie celebrować każdą chwilę? Czworonogi są bardzo przywiązane do swoich opiekunów i potrzebują ich bliskości - nie chcą siedzieć cały czas same, zamknięte w czterech ścianach.

Czy stać mnie na opiekę nad psem?

Psy mają swoje wymagania i choć większość kosztów związanych z opieką nad nim pojawia się dopiero na początku – legowiska, miski, szelki, obroże, zabawki – nie zapominaj, że Twój pies będzie miał stały, powtarzalny zestaw kosztów ( Nie wspominając o możliwych nieoczekiwanych opłatach). Należą do nich między innymi wizyty u weterynarza, regularne szczepienia, worki na kał, jedzenie, smaczne smakołyki, nowe zabawki – w miejsce tych, które zostały już pogryzione. Zobacz ile kosztuje karma dla psa i inne akcesoria, które mogą Ci być potrzebne: https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/

Co więcej, jeśli opiekujesz się psem z problemami, możesz potrzebować leków, różnych kuracji i terapii, a nawet wsparcia behawiorysty. Koszty leczenia i behawiorysty są naprawdę sporo i warto się z nimi liczyć przed podjęciem decyzji o adopcji.

Czy mogę zaopiekować się psem, który nie jest zupełnie zdrowy?

Czasami psy ze schroniska borykają się nie tylko z doświadczeniami samotności i porzucenia, ale także z problemami zdrowotnymi. Czy możesz zaopiekować się takim zwierzakiem? Należy pamiętać, że mając na uwadze poprzedni punkt, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami finansowymi – często znacznymi. Wszystko to należy dokładnie przemyśleć.

Czy dam sobie radę z psem z problemami behawioralnymi?

Nadmierny niepokój, agresja (w stosunku do ludzi i innych psów), intensywna ochrona zasobów i agresja wobec zbliżających się do nich stworzeń, niechęć do dotyku i kontaktu, skłonność do uciekania, gryzienia. Psy ze schroniska maja różne doświadczenia. Czy jeśli okaże się, że nie jest „tak łatwo jak miało być” to dasz radę?

Czy moja rodzina też chce mieć psa pod swoim dachem?

Jeśli nie mieszkasz sam, warto podjąć tę decyzję wspólnie. Czworonogi są bardzo wrażliwe i szybko wyczuwają, że ktoś ich nie chce lub nie lubi - upewnijmy się, że nie mamy do czynienia z taką sytuacją.

Czy ktoś może mi pomóc w opiece nad psem?

Co stanie się z Twoim pupilem, gdy zachorujesz - czy ktoś będzie mógł się nim zająć w międzyczasie? A co z wakacjami, podróżami służbowymi lub innymi wyjazdami? Czy masz możliwość u kogoś bliskiego psa pod opieką? Warto się nad tym zastanowić, bo los czasem płata nam figle i nigdy nie wiadomo, kiedy możemy potrzebować w tym zakresie wsparcia.

Czy wiem, że pies to obowiązek na lata?

Psy są często postrzegane jako część rodziny, a my stajemy się dla nich najbliższą osobą na ziemi. Czują nasze problemy, emocje i frustracje. Tęsknią za nami, kiedy wyjeżdżaliśmy i cieszą się, że znów nas widzą. Adoptując psa tworzysz dla niego dom na wiele lat – może nawet 15-20 lat. To długi okres, w którym może zdarzyć się wiele często trudnych momentów.

Jeśli odpowiesz sobie szczerze na te pytania to z pewnością podejmiesz dobrą decyzję. Niezależnie od tego, jaka ona będzie - będzie ona najlepsza dla Ciebie jak i dla psa.

Kiedy nie wiesz jeszcze czy właściwie zdecydować się na psa czy może kota. Zobacz również koty do adopcji: https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/koty/koty_zwierzeta/. Pewne kwestie w zakresie wymagań zwierzaka będą się różnić, ale kluczowe pytania i tak pomogą Ci zweryfikować swoją decyzję!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%