Zamknij

Jakie mydło do rąk? Pomagamy w wyborze

15:11, 23.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:12, 23.05.2022

Mydło jest naszym głównym sprzymierzeńcem w utrzymaniu higieny. Pomaga chronić przed potencjalnie szkodliwymi bakteriami, gdy wchodzimy z ulicy, gotujemy obiad, bawimy się ze zwierzętami domowymi i odwiedzamy łazienkę. Ponieważ musimy myć ręce kilka razy dziennie, musimy być szczególnie ostrożni przy wyborze odpowiedniego środka do mycia rąk. Dobre mydło nie tylko zmywa brud i zarazki, ale także delikatnie pielęgnuje skórę przy każdym użyciu. 

Które mydło do rąk wybrać — w płynie czy w postaci stałej?

Mydła w postaci stałej i płynnej są wytwarzane różnymi metodami. Różnice polegają nie tylko na konsystencji, ale także na składzie chemicznym, właściwościach myjących i pielęgnacyjnych, a także po prostu na wrażeniach dotykowych.

Osobliwości mydła w bryłach

Przepis na mydło twarde dotarł do nas przez tysiąclecia, choć z niewielkimi dodatkami. Jako bazy nadal używa się olejów roślinnych lub syntetycznych substytutów tłuszczu, a do zmydlania stosuje się ług.

Trudność polega na tym, że alkaliczne produkty higieniczne wysuszają skórę. Producenci starają się, aby mydło było przyjazne dla ludzkiego organizmu, obniżając stosunek kwasów do zasad do naturalnego pH naszej skóry. Normalna równowaga kwasowo-zasadowa skóry na dłoniach, twarzy i większej powierzchni ciała wynosi 5,5. Mydło powinno być używane wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem: mydło do prania do użytku domowego, mydło toaletowe do mycia rąk, delikatne mydło kosmetyczne do mycia twarzy i ciała.

Jako dodatkowy czynnik nawilżający, mydło w kostce może zawierać glicerynę, pantenol, składniki kremowe, cenne oleje tłuszczowe, wyciągi ziołowe. Aby uzyskać efekt peelingu, niektóre odmiany wzbogacane są wodorostami, glinką, płatkami kwiatów lub mieloną kawą. Istnieją również mydła o przeznaczeniu wyłącznie medycznym. Na przykład mydło z dziegciu brzozowego jest stosowane w dawkowaniu w celu łagodzenia stanów zapalnych.

Zalety i wady mydła w płynie

Mydła w płynie mają skład bardziej zbliżony do szamponów lub żeli pod prysznic. Mydła w płynie są mieszaniną wody i kilku środków powierzchniowo czynnych. Te środki powierzchniowo czynne mogą być kationowe, anionowe lub amfoteryczne, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, pochodzące z oleju palmowego lub trzciny cukrowej. W porównaniu z mydłami alkalicznymi rzadziej wysuszają skórę, ale nie można całkowicie wyeliminować tego czynnika. Dobre mydło w płynie do rąk zawiera zatem dodatki łagodzące, nawilżające, odżywcze lub przeciwzapalne.

Sekretem popularności mydła w płynie jest jego praktyczność. Przycisk dozownika mydła można nacisnąć jedną ręką. Kilka pociągnięć sprawia, że kropla zamienia się w puszystą, pachnącą pianę. Stylowo zaprojektowane butelki dopełniają wystrój łazienki. Ponadto mydło w płynie nie wyślizguje się z rąk, nie nasiąka wodą i jest odporne na kłaczki i inne małe cząsteczki brudu. Zużycie mydła w płynie jest jednak trudniejsze do obliczenia: przy niezręcznych ruchach na dłoni znajdzie się "kleks" mydła, a nie kropla.

Zadaniem każdego mydła jest usuwanie brudu, tłuszczu i mikroorganizmów chorobotwórczych. Mydło w kostce i mydło w płynie radzą sobie z tym równie dobrze. Wadą tego rozwiązania jest to, że często zmywamy barierę lipidową wraz z zanieczyszczeniami. W przypadku skóry suchej może to mieć kluczowe znaczenie — skóra może być napięta, swędząca i łuszcząca się. Aby pomóc naskórkowi zatrzymać wilgoć i szybciej odbudować barierę ochronną, mydło powinno być dobierane z uwzględnieniem rodzaju skóry

Mydła do rąk zamówisz na stronie https://ziaja.com/c/mydla-do-rak-755

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%