Zamknij

Alkoholizm wśród kobiet

09:31, 16.06.2022 . Aktualizacja: 11:11, 01.07.2022
Skomentuj

 

Kobiety również zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Sam alkoholizm u płci żeńskiej wygląda nieco inaczej niż w przypadku mężczyzn. Znajdują więcej wymówek, a z powodu uwarunkowań metabolicznych stężenie alkoholu we krwi w stosunku do płci męskiej jest większe o prawie 40%. Szacuje się, że kobiety częściej sięgają po alkohol w wyniku problemów emocjonalnych. Bardziej wstydzą się tego, że zmagają się z problemem alkoholowym. Inaczej również przeżywają proces leczenia [materiały partnera].

Kobiecy alkoholizm

Z problemem alkoholowym zmagają się również kobiety wykształcone, dobrze sytuowane, które borykają się z trudnościami wynikającymi z sytuacji w domu czy pracy. Narzucone role społeczne, presja, zarówno otoczenia, jak i własna wywołują frustracje, rozczarowanie czy lęk. By stłumić nagromadzone emocje, odprężyć się i na chwilę zapomnieć o przytłaczającej rzeczywistości, sięgają po alkohol. Sporadyczne picie z czasem zmienia się w nawyk, nad którym człowiek nie ma kontroli.

Leczenie alkoholizmu

W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety częściej ukrywają problem. Leczenie choroby alkoholowej jest długim procesem i można go przejść jedynie w przypadku współpracy chorego z terapeutą. Pierwsza faza to detoks, czyli odtrucie organizmu. Na tym etapie osoby uzależnione często powracają do picia. Skuteczną metodą jest terapia w ośrodku zamkniętym, takim jak Medjol (https://medjol.pl/). W trakcie jej trwania można skupić się na sobie i swoich problemach. Zmiana środowiska na przyjazne trzeźwości i opieka specjalistów pozwalają na skuteczne odtrucie organizmu z toksyn i wejście w następny etap z pełną świadomością. Jeżeli pacjenci decydują się na wytrwaniu w postanowieniu, to kolejnym krokiem jest psychoterapia.  Dzięki wsparciu terapeuty można na nowo poukładać wszystkie sprawy, zrozumieć istotę problemów i nauczyć się je rozwiązywać. Więcej informacji o leczeniu tego uzależnienia znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu.

Alkohol w ciąży

Spożywanie alkoholu w ciąży szkodzi nie tylko matce, ale także wywołuje długookresowe konsekwencje dla dziecka. Fetal Alcohol Syndrome (FAS),  czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to zespół chorobowy, nieuleczalny szereg schorzeń, które są najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych, neurologicznych wywołanych na skutek przyjmowania przez płód alkoholu. Objawia się zaburzeniami w rozwoju, w funkcjonowaniu mózgu, opóźnieniem umysłowym i zaburzeniami psychologicznymi. Dzieci z zespołem FAS mają specyficzne zmiany w budowie twarzy. Ich rozwój fizyczny jest spowolniony, mają małą głowę, niską wagę i wzrost. Objawy dotyczą również ośrodkowego układu nerwowego – występują zaburzenia motoryki, problem z koordynacją wzrokowo-ruchową, nieprawidłowe odczucia ruchowe, dotykowe, smakowe itd. W późniejszych etapach rozwoju dzieci z zespołem FAS mają problemy z rozumieniem zagadnień matematycznych, planowaniem, organizacją. Pojawiają się trudności w komunikacji, opóźniony rozwój mowy, a także problem z emocjami.

Jeżeli bliska osoba nadużywa alkoholu lub w ten sposób stara się zapomnieć o problemach, z którymi się zmaga to czas, by wyciągnąć pomocną dłoń. Zasugeruj wizytę u specjalisty lub odwyk w ośrodku zamkniętym. Odnalezienie źródła problemu i jego eliminacja pozwalają na odzyskanie równowagi w życiu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%