Zamknij

Kolejny doktorat honoris causa dla profesora Stróżewskiego

22:03, 17.05.2019 | Jacek Kępa
REKLAMA
Skomentuj

Krotoszynianin prof. Władysław Stróżewski, wybitny polski uczony i humanista, został wyróżniony tytułem doktora honoris causa, tym razem przyznanym przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 2003 roku ten wyjątkowy tytuł odebrał na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uroczystość miała miejsce 10 maja br. w auli uniwersytetu, który tego dnia obchodził swoje święto. Poprzedziło ją posiedzenie Senatu uczelni. Wśród gości znalazł się Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.


Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. Kazimierz Karolczak, przedstawił osiągnięcia i plany uczelni. Po jego wystąpieniu odznaczenia i medale wyróżnionym pracownikom uczelni wręczył wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.


Wręczenie prof. Władysławowi Stróżewskiemu tytułu doktora honoris causa poprzedziła laudacja prof. Czesławy Piecuch, w której przywołano krotoszyńskie pochodzenia Profesora i jego osiągnięcia naukowe. Na temat związków prof. Stróżewskiego z naszym miastem mówił także rektor uczelni, prof. Kazimierz Karolczak. Podkreślił fakt, że także on pochodzi z Krotoszyna, mówił o znaczeniu, jakie w kształtowaniu osobowości obydwu uczonych odegrało Liceum im. Hugona Kołłątaja, do którego uczęszczali.

Prof. Stróżewski urodził się w Krotoszynie w 1933 r. Uczęszczał do Liceum im Hugona Kołłątaja, ale skreślony z listy uczniów z powodów politycznych, maturę zdał w liceum w Koźminie Wlkp.  
Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni, wybitnym filozofem nawiązującym w swej twórczości do poglądów Platona. Zajmuje się teorią bytu, etyką i estetyką. Należy do Polskiej Akademii Umiejętności i wielu międzynarodowych stowarzyszeń. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2013 r. jest także Honorowym Obywatelem Krotoszyna.


Po ceremonii wręczenia tytułu prof. Stróżewskiemu głos zabrał wicepremier i minister Jarosław Gowin, który w czasie swoich studiów miał okazję słuchać wykładów Profesora, podkreślał precyzję i elegancję języka tych wykładów. Z jego ust – pod adresem filozofa – padły  słowa o Mistrzu prowadzącym swoich słuchaczy ku prawdzie, pięknie i wieczności. Przemówienie zakończył przekazaniem na ręce Jego Magnificencji czeku opiewającego na kilka milionów złotych, przeznaczonych na realizację inwestycyjnych planów uczelni.


W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przemawiał prof. Włodzimierz Bernacki. Cała uroczystość została uświetniona występem uniwersyteckiego chóru, który odśpiewał hymn państwowy oraz Gaude Mater Polonia.


Ostatnim oficjalnym punktem uroczystości było odsłonięcie w holu uczelni nazwiska prof. Władysława Stróżowskiego na tablicy, upamiętniającej wszystkich doktorów honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego.


 

(Jacek Kępa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

K.R.K.R.

0 0

Jesteśmy dumni z prof. Stróżewskiego. To wielki człowiek, uczony, który dobrze sławi Krotoszyn w naszym kraju. Oby długo był w zdrowiu 08:23, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© rzeczkrotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone