Zamknij

Stal narzędziowa - wysokowęglowa do hartowania na płytko

15:58, 14.02.2020 Aktualizacja: 16:08, 14.02.2020
Skomentuj

Pilników, dłut, kłów tokarskich lub gwintowników nie da się wykonać z każdego rodzaju stali. Materiał do wykonywania tego typu narzędzi musi charakteryzować się bardzo szczególnymi wartościami, na które warto zwrócić uwagę. Najlepiej sprawdza się tutaj stal wysokowęglowa do hartowania na szybko. Jest ona wyjątkowo wytrzymała, a przy tym stosunkowo tania.

1. Czym charakteryzują się stale N10E i N10?
2. Wykorzystanie N10 i N10E


Czym charakteryzują się stale N10E i N10?
Stale N10E oraz N10 to materiały narzędziowe węglowe płytko i głęboko hartujące się o niskiej zawartości dodatków stopowych. Różnią się one między sobą zawartością fosforu i siarki, natomiast należy od razu podkreślić, że obydwie stale mają ograniczoną jej ilość. Różnice między stalami przekładają się na ich właściwości.

Stal narzędziowa dzieli się na:

Stal płytko hartującą, którą stosuje się narzędziach, których średnica jest mniejsza niż 20 mm. Tego typu stal utrzymuje ciągliwość rdzenia. W oznaczeniach wyróżnia ją litera E na końcu oznaczenia
Stal narzędziowa głęboko hartująca; tę stosuje się przede wszystkim do produkcji narzędzi o dużych wymiarach; właściwości stali gwarantują bowiem, że pomimo dużej grubości, zachowana zostanie w nić ciągliwość rdzenia.
Stal N10 jest stalą głęboko się hartującą, natomiast N10E to stal płytkiego hartowania. W tej grupie znajdują się jeszcze C105W1, 1.1545, C105W2 oraz 1.1645. Cała ta grupa cechuje się ograniczoną dostępnością, a przy tym szczególnego rodzaju jakością. Najczęściej wybieranym modelem jest N10E. Więcej o właściwościach tego typu stali można znaleźć tutaj. Zalety stali narzędziowych to drobnoziarnista struktura, duża twardość uzyskana po hartowaniu oraz stosunkowo niska cena.

Wykorzystanie N10 i N10E
Stal wysokowęglową do hartowania na płytko wykorzystuje sie przede wszystkim do produkcji stempli, noży do maszyn, wierteł krętych, a także pilników. Jest to stal niższej jakości niż stal szybkotnąca HSS, ale jest od niej również znacznie tańsza. Wysoka twardość N10 i N10E (osiągają wyniki powyżej 62 HRC) oraz odporność na ścieranie sprawia, że nadają się one również do produkcji rozwiertarek, gwintowników, narzynków, frezów, noży szewskich, dłut, płyt tnących wykrojniki, kłów tokarskich, noży krążkowych oraz innych narzędzi przeznaczonych do skrawania, które pracują z małą szybkością. N10 i N10E to stale o mniejszej wrażliwości na uderzenia i wstrząsy. Cechuje je także szczególna czystość stali.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%